Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu Pomerania dla Gminy Cedynia.


„Integracyjnie, Kulturalnie i Sportowo-Cedynia 2019” – to tytuł projektu realizowanego w Cedyni od 3 czerwca do 31 lipca. Beneficjentem projektu jest Cedyński Ośrodek Kultury i Sporu , autorem zaś Małgorzata Karwan. Całkowita wartość projektu to kwota 24 859,00 Euro. „Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania)”

Działania zawarte w projekcie to: polsko - niemieckie warsztaty muzyczne, karaoke, filcowania wełny, robienia biżuterii, prezentacje taneczne, rękodzielnicze oraz warsztaty z wikliny papierowej. Na scenie odbył się również polsko - niemiecki konkurs „Dania bez gotowania” oraz wspaniały występ grupy przedszkolaków, który wzbudził ogromy aplauz publiczności. Wspaniałą zabawę mieliśmy podczas dwóch polsko- niemieckich meczów w piłkę nożną , jeden to mecz dzieci i młodzieży, a drugi mecz w piłkę nożną średniowieczną dorosłych oraz gry i zabawy średniowieczne.

Na scenie i przed sceną podziwialiśmy wspaniałe występy grupy bębniarzy z Niemiec i polskich artystów ze SP Piasek, grających na rogach myśliwskich. Jednak największe emocje wzbudziły wspólne warsztaty, które połączyły bębniarzy, grających na rogach i akordeon instruktora w wyjątkowy występ – to było coś zupełnie nowego. Polsko – niemiecka grupa na zakończenie warsztatów zagrała dwa utwory, „Pojedziemy na łów” i drugi „Powitanie”- było pięknie i integracyjnie.

Gościliśmy w ramach projektu chór ze Schwedt i nasz chór Czciborzanie z Cedyni. Oba chóry wystąpiły na początku oddzielnie w swoich repertuarach. Następnie odbyły się warsztaty muzyczne na zakończenie. Chóry zaśpiewały dwie piosenki „Panie Janie” – chór niemiecki w języku polskim a polski w niemieckim . Druga piosenka to „Banda, banda” i „Rossamunde” na przemiennie, po polsku i po niemiecku.

W piątkowy i sobotni wieczór wszyscy razem bawiliśmy się na dyskotece z trzema DJ i zabawie tanecznej przy zespole „Szczęśliwy traf”.

W ramach projektu w niedzielę pod Górą Czcibora odbył się polsko - niemiecki „Bieg do Orła” o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta.

Projekt bez wątpienia integruje uczestników, służy poprawie wzajemnego porozumienia, zawieraniu przyjaźni . Jest otwarty dla wszystkich i nikogo nie dyskryminuje. Realizacja wydarzenia przyczyni się bez wątpienia do poszerzenia istniejących i powstania nowych kontaktów transgranicznych.

W dniach 21-22 czerwca br. pod Górę Czcibora zjechali rzemieślnicy, by odtworzyć średniowieczny targ w ramach projektu „Cedynia na handlowym szlaku”. Projekt miał na celu pokazanie przeszłości, terenów nadodrzańskich jako miejsca najpierwotniejszej formy kontaktów międzyludzkich - handlu. Zobaczylismy jak wymiana handlowa i wymiana usług mają wpływ na relacje międzyludzkie, jak wyglądało dawne rzemiosło, transport, przygotowywanie żywności, handel. W ciągu dwóch dni n

Projekt "Cedynia na handlowym szlaku" - to cykl warsztatów poświęconych przeszłości, terenów nadodrzańskich jako miejsca najpierwotniejszej formy kontaktów międzyludzkich - handlu. Pod Górą Czcibora, w miejscu gdzie rozegrała się historyczna bitwa, na dwa dni (21-22 czerwca) powstało średniowieczne obozowisko wraz targowiskiem i stoiskami rzemieślniczymi. Oddana została atmosfera takich miejsc, w których można było w atrakcyjny sposób przyswoić wiedzę. Pokazaliśmy jak wymiana handlowa i wymiana usług mają wpływ na relacje międzyludzkie. Jak wyglądało dawne rzemiosło, transport, przygotowywanie żywności, handel. Centralnym punktem były obchody kolejnej, 1047. rocznicy bitwy pod Cedynią. Odwiedzający to miejsce turyści i mieszkańcy zobaczyli potyczki i turnieje stoczone przez wojów z Polski i Niemiec. 

Projekt dofinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interregg V A Meklemburgia - Pomorze Przednie/Branderburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza