Liliana urodziła się w 22. tygodniu ciąży. Lekarze uratowali życie wcześniaka z Gryfina


Malutka Liliana po raz pierwszy od urodzenia może wrócić do domu do Gryfina. Dziecko urodziło się w 22 tygodniu ciąży, szansę na przeżycie dziewczynki były niewielkie... 

Dziewczynka urodziła się siłami natury 13 lutego w Szpitalu Powiatowym w Gryfinie. Ważyła zaledwie 450 gram i mierzyła 27 centymetrów. Błyskawicznie została przetransportowana do szpitala w Szczecińskich "Zdrojach". 

- Lilianna urodziła się siłami natury. Jak na tak maleńkie dziecko i tak była w dobrej formie. Otrzymała 5 punktów w skali Apgar – mówi dr n. med. Jacek Patalan, lekarz kierujący Oddziałem Noworodków, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w szpitalu „Zdroje”. - Ta forma nie trwała jednak zbyt długo, bo już po kilkunastu minutach pojawiły się u niej zaburzenia oddychania, dziecko wymagało resuscytacji a w 25. minucie życia zostało zaintubowane i wentylowane aż do momentu przyjazdu naszego zespołu do szpitala, w którym przyszła na świat.

Do szczecińskiego szpitala dziecko trafiło w trzeciej godzinie życia, temperatura jej ciała wynosiła 34 stopnie Celsjusza, była w hipotermii. Walka o jej życie trwała 16 tygodni. Dzięki dobrej opiece, świetnym lekarzom i specjalistycznej aparaturze - udało się!

Lilianna waży 3,3 kg i ma 49 cm długości. Dzieciom, które urodziły się przed 23. tygodniem ciąży daje się niewielkie szansę na przeżycie. Pierwsze dni swojego życia spędziła w specjalnym inkubatorze. 

Źródło/fot. Głos Szczeciński/TVN24
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza