Nowe przepisy gry w piłkę nożną weszły w życie. Sprawdzamy co się zmieniło [video]


W życie weszły zmiany w przepisach gry w piłkę nożną. Przed inauguracją rozgrywek sezonu 2019/2020 warto zapoznać się z tym, co się zmieniło.

Zmiany dotyczą między zagrania piłki ręką, rzutu karnego czy ustawiana muru do wykonania rzutu wolnego. Najwięcej dyskusji i kontrowersji od lat budzi zagranie piłki ręką. Strzelony gol przypadkowo ręką nie będzie uznany. Każde zagranie futbolówki tą częścią ciała będzie karane kartą. Bez znaczenia od intencji gracza. Nie można też również zwiększać powierzchni ciała, na przykład trzymając ręki nad głową, ani powodować, by piłka przy upadaniu uderzyła w górną kończynę zawodnika.

Jedną z ciekawostek są zmiany piłkarzy oraz uderzenia sędziego futbolówką. W tej pierwszej sytuacji gracz w trakcie zmiany musi opuścić plac gry przy najbliższej linii bocznej. W przypadku gdy piłka trafi podczas meczu arbitra, pojedynek zostaje przerwany i wznowiony od rzutu sędziowskiego. 

Podczas rzut monetą na początku spotkania, zespół, który wygra losowanie może zadecydować czy woli rozpoczynać pierwsza połowię, czy wybiera stronę boiska. Zmiany zostały również podjęte w sprawie karana trenerów i sztabu szkoleniowego podczas meczu piłkarskiego. Nawet czerwoną kartą można zostać ukarana osoba będąca na ławce rezerwowanych nie tylko piłkarz, która według prowadzącego zawody zachowuje się niesportowo. Bez zmian pozostaje odesłanie na trybuny czy ostrzeżenia.

- Szczególnie kary indywidualne dla osób funkcyjny ułatwiają prowadzenie zawodów. Dobrym rozwiązaniem jest  to że można odłożyć kartkę, jeśli zawodnicy chcą szybko wznowić grę i kontratak. Wydaje mi się, że będzie sporo napomnień przy zmianach, bo zawodnicy i tak po staremu będą chcieli grać na czas.Generalnie widać, że Międzynarodowa Rada Piłkarska mocno pracuje, a decyzje są dobre i przemyślane - mówi nam jeden z sędziów ZZPN. 

Polski Związek Piłki Nożnej przygotował specjalny film na którym najbardziej rozpoznawali sędziowie, między innymi Szymon Marciniak czy Paweł Gil. prezentują i tłumaczą każdy aspekt nowych przepisów.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza