Mieszkańcy w regionie uczcili pamięć powstańców [foto] [video]


Pierwszego sierpnia przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godzinie 17:00 w całym regionie zawyły syreny alarmowe.


W Chojnie główne uroczystości związanie z tym wydarzenie odbyły się przed chojeńskim ratuszem. Aby oddać hołd powstańcom, pojawiły się wszystkie jednostki ochotniczych straż pożarnych z gminy. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Burmistrz miasta i gminy Chojna Barbara Rawecka. Mieszkańcy symbolicznie do nieba wypuścili biało - czerwone balony.W części artystycznej wystąpili Maria Radoszewska grająca na skrzypcach i Rafał Kowalczyk - pianista. Z kolei w Gryfinie mieszkańcy spotkali się tradycyjnie na Rondzie Powstańców. Podobnie wydarzenia miały miejsca w Dębnie oraz w Moryniu. 


Powstanie trwało 63 dni i zakończyło się 3 października 1944 roku. Jak wynika z oficjalnych danych, życie straciło blisko ponad 16 tysięcy osób. Rannych zostało około 25 tys. Ofiar wśród ludności cywilnej było blisko 180 tys. Obecnie żyjących bohaterów stolicy pozostało mniej więcej 1600.Zobacz zdjęcia dostępne na naszym profilu na Facebooku
Redakcja

1 Komentarze

  1. Cel piękny i szlachetny!!! Tylko po co te balony!!! Ładny przykład ochrony środowiska -ile ptaków i ryb zginie w mękach? Tyle się o tym mówi ale Pani Burmistrz o tym nie myśli,niech zdychają co mnie to.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza