„Norymberga“ w Schwedt


13 września w Teatrze Uckermärkischen Bühnen w Schwedt odbędzie się niemiecka prapremiera dramatu Wojciecha Tomczyka p.t. „Norymberga”. Sztuka prezentowana jest w języku niemieckim z polskimi napisami. 

Thriller polityczny Wojciecha Tomczyka to próba rozliczenia z najnowszą historią Polski. Emerytowany pułkownik PRL-owskich służb specjalnych udziela wywiadu młodej, ambitnej dziennikarce. W trakcie rozmowy okazuje się, że życiorys pułkownika – szpiega związany jest ściśle nie tylko z powojenną historią Polski, ale i z życiem osobistym dziennikarki. Dziennikarski wywiad stopniowo zamienia się w pełną napięcia i kontrowersji debatę na temat komunistycznych zbrodni, polityki, przemian w kraju. Pułkownik od początku zmierza przy tym do konkretnego celu: domaga się kary za swe przestępstwa, chce być pociągnięty do odpowiedzialności, chce procesu sądowego, chce własnego „procesu norymberskiego”. A młoda dziennikarka ma napisać akt oskarżenia. 

„Norymberga“ na deskach teatru w Schwedt inscenizowana jest przez reżyserkę Sonię Hilberger nie tylko jako opowieść o polskiej historii i Polakach, także jako uniwersalna historia o europejskich doświadczeniach i ludzkiej naturze. 

Autor sztuki WojciechTomczyk jest scenarzystą filmowym i teatralnym, a opublikowana w 2006 roku „Norymberga” przyniosła mu międzynarodowe uznanie. Sztuka zaprezentowana została w 2007 roku w Teatrze Telewizji (z Januszem Gajosem w roli głównej), a następnie w kilku polskich teatrach i jako adaptacja filmowa w Estonii. Aktualnie przygotowywana jest filmowa wersja „Norymbergii” w Wielkiej Brytanii. Dramat uzyskał wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę ministra kultury RP, nagrody na kilku międzynarodowych festiwalach teatralnych i podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Niezależnych na Białorusi (w 2009 roku). 

Premiera w Schwedt: 13 i 14 września 2019 r. o godz. 19,30 (sala intimes theater) 
Kolejne przedstawienia: 21 września o 19,30, 4 października 0 19,30, 17 października 0 19,30, 26 października 0 19,00. 

Wszystkie przedstawienia z napisami w języku polskim 

Bilety nabyć można w kasie teatru (od wtorku do piątku w godz. 12,00 do 20,00), 
tel.: 0049 3332 538111
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza