Stan drogi jest fatalny. Niszczymy swoje samochody i jest niebezpiecznie


W pobliżu Chełmu Górnego w gminie Trzcińsko Zdrój funkcjonuje kopalnia kruszywa. Codziennie odcinek drogi powiatowej pokonuje kilkadziesiąt załadowanych ciężarówek. Droga jest w fatalnym stanie i nie tylko powoduje niszczenie pojazdów mieszkańców miejscowości ale również zagraża bezpieczeństwu. 


Z prośbą o zajęcie się sprawą napisał do na Pan Patryk - piszę do redakcji w sprawię drogi, która znajduje się pomiędzy Chełmem Górnym a Chełmem Dolnym. Jest ona w fatalnym stanie,  po prostu dziura na dziurze, a jest tak za sprawą samochodów ciężarowych, które jadą po niej do znajdującej się kilkadziesiąt metrów dalej żwirowni. Właściciel żwirowni zobowiązał się do dbania o stan drogi jednak robi to sporadycznie, zazwyczaj raz na miesiąc albo rzadziej. Wyrówna teren a jego stan utrzymuje się do pierwszego deszczu po czym znowu wygląda fatalnie przez tiry które pędzą przez dziury i potrafią wyprzedzić, nawet na tak krótkim odcinku, nawet dwa samochody. Mieszkańców irytuje ta sytuacja ponieważ jadąc tą droga nie można ominąć dziur a poprzez codzienną jazdę tą drogą w samochodach wysiada zawieszenie. Co chwila trzeba wymieniać części a jak wiadomo nie każdego stać na takie wydatki. Wiele osób nawet nie myśli o kupnie nowszego samochodu bo po prostu szkoda. Gmina usprawiedliwia się tym ,że nie ma pieniędzy na remont drogi ponieważ musi utrzymywać szkołę w Gogolicach. Taka sytuacja ma miejsce od lat, ludzie są już zmęczeni tą sprawą. 

To odcinek drogi powiatowej, w poniedziałek wieczorem skontaktowaliśmy się z naczelnikiem Wydziału Zarządzania Drogami Starostwa Powiatowego w Gryfinie, odpowiedź otrzymaliśmy dziś (tj. we wtorek 15 października) rano:

Odcinek, o którym pisze czytelnik jest to fragment drogi powiatowej, będący bezpośrednim dojazdem do kopalni w Chełmie Górnym. Długość tego odcinka to prawie 700mb, a jego nawierzchnię stanowi kruszywo kamienne. Z racji eksploatacji drogi przez pojazdy transportujące materiał, bieżącym utrzymaniem tego odcinka zajmuje się właściciel kopalni.
Wywiązuje się z obowiązków należycie i reaguje na nasze sygnały bezzwłocznie. Modernizacja drogi na wspomnianym odcinku jest oczywiście w naszych planach, a pierwszym krokiem realizacji zamierzenia była wykonana w 2018 roku dokumentacja techniczna, którą wraz z Powiatem współfinansowali również właściciel kopalni oraz firma Vreespol. Realizacja inwestycji uzależniona jest jednak od pozyskania dofinansowania zewnętrznego na ten cel. W tym zakresie Powiat czyni starania, aczkolwiek charakterystyka tej inwestycji w niewielkim tylko stopniu spełnia kryteria aktualnie funkcjonujących programów pomocowych skierowanych na drogi lokalne, co znacznie utrudnia pozyskanie środków.

Do tematu jeszcze wrócimy... 

7 Komentarze

 1. Proszę jechać zobaczyć drogę w Krajniku Górnym... Istna tragedia aż do Radunia.. Przy wjeździe do krajnika, dziura na dziurze. Stać, czekać i patrzeć jak dojdzie do tragedii..

  OdpowiedzUsuń
 2. Podpisuję przy poście wyżej Krajnik Górny Katastrofa.. Zawieszenie rozwalone, koło rozwalone bo pobocza nie ma!!! Ile można się prosić ? Ciężarówki, które nie powinny przejeżdżać przez krajnik przejeżdżają i droga jest w tragicznym stanie.. Tą drogą proszę się zainteresować..

  OdpowiedzUsuń
 3. Gmina ,,musi utrzymywać szkołę w Gogolicach" A inne szkoły same zarabiają na siebie bo uczniowie zbierają i sprzedają kasztany. Gmina też utrzymuje armię urzędników nieudaczników dzięki którym pijemy skażoną wodę. Serdecznie nie-pozdrawiam 😒

  OdpowiedzUsuń
 4. Powinny być wprowadzone kary finansowe za taki stan dróg, dla tych którzy są za nie odpowiedzialni.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na sosnowej w Chojnie jak popada trzeba chodzić w woderach a studzienki burzowe są tak wysoko że raz w tygodniu ktoś zmienia koło w samochodzie a dziur nie da się ominąć

  OdpowiedzUsuń
 6. Dokładnie zgadzam się. Ludzie jeżdżą na Dolinę Miłości przez Krajnik Górny a droga tragiczna. WSTYD!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Proszę spojrzeć na drogę z Godków Osiedle do Godków Wieś( przejazd w stronę Morynia). Już od wielu lat dziura na dziurze. Łatanie przyklepywanie auta nie mogą się normalnie minąć. Dodatkowo w Godków Wieś gdzie jest ograniczenie i szkoła brak oznaczeń że w ogóle takowa szkoła istnieje, auta osobowe i ciężarowe przejeżdżają z dużo wyższą prędkością niż dopuszczalna. Dyskusja będzie dopiero wtedy gdy dojdzie do jakiejś tragedii. Wykopy pod Światłowód które zostały mega poprowadzone zaczynają być wyplukiwane przez opady i nikogo to też nie interesuje, ważne że będziemy inwestować w obwodnicę z której w Chojnie nikt nie będzie korzystał. Brawo !! Dopuszczajmy dalej to takich sytuacji to nasza sytuacja w okolicy na pewno się poprawi !!

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza