Reklama [góra]W Gryfinie zorganizują obchody 40. rocznicy utworzenia Wolnych Związków Zawodowych Pomorza Zachodniego


11 października Oddział IPN w Szczecinie organizuje w Gryfinie obchody 40. rocznicy utworzenia Wolnych Związków Zawodowych Pomorza Zachodniego.

- Z tej okazji zaplanowaliśmy w Gryfinie kilka przedsięwzięć m.in: odsłonięcie tablicy pamiątkowej, pokaz filmu oraz dyskusję z historykami i działaczami Wolnych Związków Zawodowych - informuje nas Michał Ruczyński.

W obchodach w Gryfinie weźmie udział Prezes IPN dr Jarosław Szarek.  Jednym z elementów wydarzenia będzie konferencja i panel dyskusyjny poświęcony WZZ, który odbędzie się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gryfinie.

Wolne Związki Zawodowe Pomorza Zachodniego były trzecią, po Śląsku i Gdańsku, udaną inicjatywą utworzenia niezależnych od władz związków zawodowych. 11 października 1979 r. Deklarację Założycielską podpisało 10 osób ze środowiska gryfińsko-szczecińskiego. Narażając się na represje aparatu bezpieczeństwa odważyli się podać swoje imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania. Wśród nich byli m.in. Danuta Grajek, Stefan K. Kozłowski, Zdzisław Podolski, Jan Witkowski, Mirosław Witkowski. Ich celem była walka o prawa pracownicze w PRL. W tym celu w wielu zakładach pracy kolportowali prasę drugoobiegową i ulotki, wydawali własne pismo „Robotnik Szczeciński”, przypominali o ofiarach Grudnia 1970 r., rozwieszali plakaty z okazji różnych świąt patriotycznych, m.in. uchwalenia Konstytucji 3 Maja czy też 11 Listopada, współtworzyli projekt Karty Praw Robotniczych. Wszystkie te działania służyły przywracaniu pamięci historycznej oraz propagowaniu wśród pracowników wiedzy na temat ich praw.

fot. IPN

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.