Zakaz spożywania wody. Sanepid wykrył dużą zawartość benzopirenu


Mieszkańcy Trzcińska Zdroju oraz dwóch miejscowości w tej gminie - Rosnówku i Gogolicach, nie mogą spożywać wody z sieci wodociągowej. W pobranych przez sanepid próbkach wody stwierdzono dużą zawartość benzopirenu. W czwartek 3 października na stronie Urzędu Gminy pojawiła się lakoniczna informacja o zakazie spożywania wody, w komunikacie dodano, że trwają prace konserwacyjno - naprawcze. Znacznie więcej informacji przekazał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie. 

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie po zapoznaniu się z wynikami badania próbek wody pobranych w dniu 25 czerwca 2019 roku stwierdził, że woda nie spełnia wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294) z uwagi na ponadnormatywną zawartość Benzo(a)pirenu, ∑ WWA - czytamy na stronie internetowej PSSE. 

Mieszkańcy Trzcińska Zdroju, Rosnówka i Gogolic nie mogą używać wody do przygotowywania posiłków, mycia owoców, warzyw, naczyń czy prania. Woda nie nadaje się również do kąpieli, mycia zębów czy przemywania zranień. Może być jedynie wykorzystywana do celów sanitarnych, np. w toalecie. 

W powyższych miejscowościach wodę zdatną do spożycia dostarczana jest mieszkańcom przy pomocy beczkowozu. 
Redakcja

1 Komentarze

  1. Ale macie zapłon...woda już od wczoraj wieczorem jest zdatna do pobrania picia...i sanepid nic nie wykrył więc nie opowiadajcie bajek...

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza