Co oni robili ze słoikami? [foto]


W naszej placówce staramy się tak organizować edukację, by każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Czasem są to warsztaty, czasem projekty, czasem żywe lekcje — wszak jesteśmy szkołą z bogatą historią i nosimy imię wielkiego człowieka, a to zobowiązuje... Ponadto od niemal dziesięciu lat wdrażamy efekty programu „Ocenianie kształtujące w Szkole Uczącej Się” - chwalą się pedagodzy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnie. To dzięki staraniom naszej szkoły, wtedy jeszcze gimnazjum, w 2014 r. gmina Chojna otrzymała tytuł Samorządu Przyjaznego Szkole Rozwijającej Uczenie się Uczniów. Chcąc pokazać dzieciom, że edukacja ekologiczna jest czymś ciekawym, a najlepiej uczymy się przez doświadczanie, zorganizowaliśmy w Korczaku warsztaty „Las w słoiku”.

Za wynalazcę tej ciekawej, florystycznej ozdoby uważany jest dr David Latimer, który w 1960 r. zasadził w szklanej butli rośliny i po 12 latach przestał je podlewać. I stało się coś niezwykłego. Kwiaty nie zwiędły, rosły nadal i miały się doskonale. Frapujący układ ekologiczny rozwijał się przez kilkadziesiąt lat, a ostatnie publikowane zdjęcia pochodzą z 2015 roku. Ten tzw. las w słoiku to nic innego jak własny ekosystem.

W szklanym słoju powstają specjalne warunki. W tej mikroskopijnej objętości z biegiem czasu wytwarza się mikroklimat, który pozwala obserwować nawet te rośliny, które potrzebują do życia egzotycznych warunków – zupełnie innej temperatury i wilgotności niż typowo spotykane w mieszkaniach i w innych zamkniętych pomieszczeniach w klimacie umiarkowanym, do którego geograficznie należy Polska.

Dlaczego ten pomysł ma tylu wielbicieli? To piękna dekoracja, świetna zabawa i doskonała nauka. Doświadczyliśmy tego na własnej skórze dzięki animatorom z Łodzi. Żaden uczestnik nie nudził się nawet przez chwilę, a efekty przerosły nasze oczekiwania. Sami zobaczcie fotoreportaż.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza