Reklama [góra]Jak wyczyścić żelazko klasyczne i parowe? 5 sprawdzonych sposobów


Aby sprzęt służył nam przez lata, nie wystarczy używać go zgodnie z jego przeznaczeniem. Obowiązkowa jest jego konserwacja. Kiedy na bieżąco o niej zapominamy, po pewnym czasie urządzenie może nie działać tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Tak właśnie dzieje się z żelazkiem. Zaniedbane, odpłaca się przypaloną stopą, co odbija się na stanie prasowanych ubrań. Jak wyczyścić żelazko, by działało jak najlepiej przez długie lata?

Dlaczego żelazko się przypala?

Najczęściej żelazko wymaga czyszczenia z powodu przypalenia jego stopy. Jakie są właściwie tego przyczyny? Szorstki, brunatny nalot, pojawiający się na stopie urządzenia, jest spowodowany kilkoma błędami.

Po pierwsze, stosowanie zbyt wysokiej, niedopasowanej do rodzaju tkaniny, temperatury. Przed prasowaniem koniecznie sprawdzaj, jaką temperaturę dobrać do danej powierzchni. Zastosowanie zbyt wysokiej może skutkować przypaleniem materiału, który odbije się na stopie żelazka.

Po drugie, niestosowanie odpowiedniej, czyli demineralizowanej, wody do żelazka. Wlewając do pojemnika wodę z kranu (chyba że producent na to przyzwala) sprawia, że po podgrzaniu z wody wytrąca się kamień. Jego cząsteczki powoli osadzają się w niewielkich ujściach na parę, blokując je.

Jak wyczyścić żelazko? Sprawdzone triki

Nie wiesz, jak wyczyścić żelazko, by jego stopa lśniła, a prasowanie nie powodowało nieestetycznego odbijania się sprzętu na materiałach? Przetestowaliśmy kilka metod, które pozwolą Ci pozbyć się kamienia, a także usunąć nieestetyczny nalot ze stopy. Pamiętaj, aby zawsze przed czyszczeniem odłączyć żelazko od prądu i odczekać, aż wystygnie.

Ocet kuchenny

Ten uniwersalny, obecny w każdej kuchni, środek sprawdzi się również w przypadku brudnego żelazka do prasowania. Do miseczki wlej ocet i wsyp sodę w proporcji 2:1. Delikatnie wymieszaj i lekko podgrzej mieszankę. Papkę nakładaj ściereczką na przypaloną powierzchnię, pocierając. Pozostaw na kilka minut i dokładnie zmyj.

Soda oczyszczona

Z drobnymi przypaleniami doskonale poradzi sobie soda w połączeniu z wodą destylowaną. Wymieszaj je w proporcji 2:1 i nałóż na stopę żelazka. Po rozprowadzeniu odczekaj 15 minut, po czym ściągnij nawilżoną szmatką. Oczyść do sucha.

Sól kuchenna

Aby wyczyścić przypalone żelazko, nie musimy szukać środków poza naszą kuchnią. W tym celu świetnie sprawdzi się bowiem również… sól kuchenna. Na papierze do pieczenia rozsyp jej sporą ilość (około pół milimetra grubości). Wyjątkowo – rozgrzanym – żelazkiem delikatnie prasuj papier, wykonując kółka żelazkiem. Przypalona warstwa powinna się zetrzeć.

Jak odkamienić żelazko?

Stopa żelazka wyczyszczona – teraz czas na pozbycie się kamienia z jego wnętrza. Jak sobie z tym poradzić? Tutaj również przyda się ocet. Przygotuj mieszankę ciepłej wody i octu w proporcji 1:1. Wlej ją do żelazka, po czym włącz urządzenie. Uruchom funkcję parowania i odczekaj, aż cały roztwór wyparuje. Aby całkowicie go usunąć, powtórz proces z wykorzystaniem czystej wody destylowanej.

Parownice do ubrań – jak je wyczyścić?

Parownice do ubrań, czyli inaczej steamery, to żelazka do prasowania w pionie, które świetnie radzą sobie z mniejszymi zagnieceniami. W jaki sposób je wyczyścić? Przede wszystkim przed każdym użyciemżelazka parowego przecieraj je wilgotną ściereczką. Odkamienienie żelazka możesz przeprowadzić tak samo jak w przypadku klasycznego urządzenia – mieszanką octu i wody. Możesz również użyć jednego z wielu dostępnych na rynku i bezpiecznych dla sprzętów preparatów do usuwania kamienia.

Jeśli interesują Cię żelazka bezprzewodowe, a także wygodne w użytkowaniu sprzęty do prasowania, sprawdź steamery w Neonet. Parownice szybko radzą sobie z rozprostowywaniem zagnieceń i nie potrzebują deski do prasowania.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.