O czym należy pamiętać przy zabawie z petardami i fajerwerkami?


Jak co roku służby apelują o ostrożności i rozwagę podczas odpalenia materiałów pirotechnicznych. O czym należy pamiętać aby w Sylwestra i Nowy Rok bawić się bezpiecznie?


Już niedługo Sylwester i Nowy Rok. Będziemy go witać hucznie odpalając też fajerwerki. Apelujemy o rozwagę podczas używania materiałów pirotechnicznych, chwila nieuwagi może skończyć się tragedią. 

Na ulicznych stoiskach już pojawiają się punkty sprzedaży materiałów pirotechnicznych. Przypominamy, że obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. W przeciwnym razie na sprzedawcę może zostać nałożona grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 

Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne przeznaczone do sprzedaży powinny zawierać oznaczenia takie jak: nazwa produktu, nazwę i adres producenta oraz polską instrukcję obsługi. Kupując fajerwerki zwracajmy uwagę na ich termin ważności, uważnie czytając zalecenia producenta dotyczące ich obsługi. 

Nie kupujmy fajerwerków przeterminowanych bądź wycofanych z obiegu.Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej  przeprowadzają kontrole punktów sprzedaży znajdujących się na terenie miasta. 

Mundurowi sprawdzają, czy właściciele stoisk spełniają wymogi określone przy obrocie środkami pirotechnicznymi. Gaśnica to nie tylko wymóg, ale podstawa bezpieczeństwa, o którym nigdy nie powinno się zapominać.

Warto pamiętać o kilku zasadach

  • zanim odpalisz petardę zawsze zapoznaj się z instrukcją obsługi,
  • bezwzględnie zachowaj wszelkie środki ostrożności,
  • nigdy nie celuj w kierunku ludzi, zwierząt, budynków czy przedmiotów,
  • używaj petard wyłącznie w miejscach, w których ich użycie nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia oraz nie spowoduje pożaru,
  • nie trzymaj petard, fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych w dłoniach, zwłaszcza po odpaleniu,
  • nie używaj petard, fajerwerków pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających
  • nigdy nie używaj fajerwerków ani petard w pomieszczeniach zamkniętych,
  • nie odpalaj petard i fajerwerków z okien, tarasów ani balkonów,
  • po nieudanej próbie odpalenia petardy – nigdy nie zapalaj jej po raz drugi
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza