Kaja została porwana w... - przestrzegamy przed fałszywą informacją i wirusem na Facebooku!


"Kaja została porwana w Chojnie! Rozpoznajesz sprawcę" - artykuł z takim krzykliwym tytułem pojawił się na Facebooku w niedzielę 12 stycznia. W przeciągu godziny informacja miała prawie 200 udostępnień. Takie zdarzenie nie miało miejsca, ale klikając w informację możemy narazić się na zainfekowanie naszego komputera wirusem a nawet na kradzież danych. 


Link do artykułu został udostępniony przez realne konto osoby zarejestrowanej na Facebooku, które zostało zainfekowane przez wirusa. W takim przypadku może dojść do przejęcia konta przez tzw. booty. Pod artykułem pojawił się nawet komentarz z podziękowaniem za udostępnienie. Osoby, które spostrzegły, że to "fake" nie mogą ostrzec innych ponieważ zablokowana jest możliwość komentowania posta. Właściciel facebookowego konta w takim przypadku często nie wie, że padł ofiarą hakerów. 

Kliknąłem w artykuł i...?

Po kliknięciu w link otwiera nam się strona z artykułem. W tekście znajdziemy ogólnikowy opis, bez miejsca. Strona wyglądem jest podobna do serwisu informacyjnego, pod spodem mamy nawet komentarze, które wyglądają jak pisane przez prawdziwe i realne osoby. System skonstruowany przez hakerów w nagłówkach zmienia nazwy miejscowości. 
W publikacji znajdziemy zachęcenie do obejrzenia filmu z monitoringu, który ma przedstawiać moment rzekomego porwania. W tym miejscu powinniśmy zachować czujność. 


Po kliknięciu w odtwarzacz otrzymujemy komunikat z prośbą o potwierdzenie wieku, klikając dalej przechodzimy do strony wyglądającej jak panel logowania do Facebooka, w tym momencie jesteście blisko utraty swojego konta i haseł... 


Strona, choć jest łudząco podobna do panelu logowania Facebooka, tak naprawdę należy do hakerów. Wpisując swój login i hasło, staniemy się ich ofiarą. Jak najprościej sprawdzić czy na pewno znajdujemy się na właściwej stronie? Wystarczy sprawdzić pasek adresu, logując się na Facebooka, w polu zaznaczonym czerwoną linią powinniśmy mieć adres zaczynający się "https://facebook.com/"

Podałem swoje dane, co mam dalej zrobić? 

Jeżeli padłeś ofiarą hakerów, jak najszybciej zmień swoje hasła. Hakerzy korzystają z gotowych algorytmów, przejmują konta na facebooku, infekują komputery i starają przejąć kolejne hasła np. do kont bankowych lub kart płatniczych. Po przejęciu konta mogą bez wiedzy realnego użytkownika publikować różne treści, pisać komentarze czy wysyłać wiadomości do znajomych. 
Redakcja

1 Komentarze

  1. I jak zwykle w takim przypadku fejsbukowe lemingi udostepniaja bez opamietania takie durne posty a potem problem

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza