Reklama [góra]Prezydent Andrzej Duda i ambasador USA Georgette Mosbacher w Dolnej Odrze [foto] [video]


Prezydent RP Andrzej Duda, ambasador USA w Polsce — Georgette Mosbacher oraz przedstawiciele polskiego rządu wzięli udział w uroczystości podpisania umowy na budowę bloków gazowych w elektrowni Dolna Odra pod Gryfinem. 


- Bardzo się cieszę, że inaugurujemy tutaj ta tak bardzo oczekiwaną i tak bardzo potrzebną inwestycję, która jest kolejnym wielkim krokiem w modernizacji polskiej energetyki - podkreślił Andrzej Duda - To będzie także skok technologiczny, który jest wynikiem pewnego procesu, który został zainicjowany przed ponad dziesięciu laty przez pana prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego, który zdecydował że tutaj, na Pomorzu Zachodnim powstanie gazoport w Świnoujściu. Dzięki temu możemy kupować gaz z całego świata i w pełni korzystać z konkurencyjności na tym rynku.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisało z konsorcjum Polimeksu Mostostalu i General Electric kontrakt na budowę dwóch bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra. Łączny budżet inwestycji to blisko 5 mld zł. Przekazanie nowych jednostek do eksploatacji zaplanowano na grudzień 2023 r. Bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra znalazły się wśród jednostek wytwórczych, które uzyskały kontrakt w aukcji głównej rynku mocy na rok dostaw 2024.


- To bardzo dobra informacja, jesteśmy świadkami realizacji ambitnych i długoterminowych planów rozwojowych, których znaczącym elementem jest elektrownia Dolna Odra. Ogromna inwestycja w nowoczesne bloki gazowo-parowe jest czytelnym sygnałem, że kluczowy zakład pracy w naszym regionie będzie się rozwijał - stwierdził sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.


Zainteresowanie prezydenta Andrzeja Dudy elektrownią Dolna Odra sięga roku 2015. Wówczas podczas spotkania w Gryfinie - jeszcze jako kandydat na prezydenta - jednoznacznie opowiedział się za rozwojem kluczowego przedsiębiorstwa w regionie.


- PGE nie może działać przeciw naszemu państwu, a za takie należy uznać pomysł zlikwidowania elektrowni – mówił. - Drogą dla Polski jest odbudowa przemysłu i to jest problem Zachodniopomorskiego, w którym są warunki, aby zainwestować w Dolnej Odrze albo gaz, albo węgiel.


3 komentarze:

  1. Skupisko nie powiem czego...a pracownicy na czas przyjazdu tego czegoś nie mieli wstępu na zakład bo tak się bali ataków terrorystycznych

    OdpowiedzUsuń
  2. i ta cała szopka z naszych podatków :/

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja jestem dumny z tego że nasz prezydent nas odwiedził nie po raz pierwszy. Dumny jestem z Polski że nie klęczy na kolanach przed innymi jak przez 123 lata niewoli. Duma mnie rozpiera każdego dnia dzięki tobie Polsko. P.s. chciałem tylko by komentarze stały się pozytywne. By ludzie przestali wylewać żółć. Pozdrawiam czytelników i redakcję.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.