W regionie powstanie gazociąg. Pierwsze dostawy mają ruszyć już za trzy lata


Na terenie Gminy Banie Operator Gazociągów Przesyłowych rozpoczyna realizację strategicznej inwestycji, jaką jest budowa gazociągu przyłączeniowego do Elektrowni Dolna Odra wraz ze stacją regulacyjno-pomiarową w miejscowości Nowe Czarnowo.


Trasa gazociągu będzie przebiegać w całości przez województwo zachodniopomorskie - od istniejącego Zespołu Zaporowo-Upustowego Przywodzie do Elektrowni Dolna Odra w miejscowości Nowe Czarnowo. Gazociąg będzie realizowany w powiatach pyrzyckimi i gryfińskim, na terenie gmin Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Gryfino, Widuchowa.

Termin uruchomienia dostaw gazu to grudzień 2023 rok. Nowo projektowany gazociąg połączy należącą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Elektrownię Dolna Odra w miejscowości Nowe Czarnowo z istniejącą infrastrukturą gazową GAZ-SYSTEM. Pozwoli to na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu i planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe. 

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii Krajowy System Elektroenergetyczny zyska energię pochodzącą z niskoemisyjnych jednostek wytwórczych, spełniających kryterium emisyjności znacznie poniżej 550 kg CO2/ MWh wymaganych przez Unię Europejską.

Korzyści

Projekt ma na celu realizację zakresu umowy przyłączeniowej do sieci przesyłowej, co w sposób pośredni przyczyni się do zwiększenia wolumenu przepustowości systemu przesyłowego operatora, stwarzając tym samym warunki do rozwoju konkurencyjnego rynku gazu ziemnego w Polsce i firm działających w tym sektorze.

Realizacja nowoczesnych jednostek wytwórczych w Elektrowni Dolna Odra, która pracuje na rzecz Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, przyczyni się istotnie do realizacji celów klimatycznych UE i jest zgodna ze światowymi trendami w energetyce, zakładającymi budowę niskoemisyjnych jednostek wytwórczych, co doskonale wpisuje się w strategiczne kierunki rozwoju Grupy PGE. Inwestycja oparta o paliwo gazowe zapewni odtworzenie mocy wytwórczych Elektrowni Dolna Odra, wycofanych już z eksploatacji dwóch węglowych bloków energetycznych nr 3 i 4 oraz przewidywanego zakończenia pracy bloków nr 1 i 2.

Dla gmin ważną korzyścią będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM S.A. podatek od nieruchomości w wysokości do 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie gminy. Właściciele nieruchomości, przez które będzie przebiegał gazociąg, otrzymają odszkodowania z tego tytułu a jednocześnie będą mogli nadal je użytkować.

Redakcja

2 Komentarze

  1. Trzcińsko Zdrój i gmina ; DZIKI ZACHÓD ; brak sieci gazu ziemnego !!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Daleko od Chojny .... no coz w Chojnie nie wszystkie ulice maja kanalizacje a coz dopiero gazociag... wladza za bardzo skupia sie na swoich dietkach

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza