W sobotę uroczyste przekazanie wozu strażackiego, drona i łodzi


Nowy wóz ratowniczo — gaśniczy trafił do Bań. Wraz z nim strażacy z jednostki OSP Banie otrzymali łódź. W sobotę 11 stycznia odbędzie się uroczystość przekazania nowego sprzętu. Prężnie działająca jednostka OSP zostaje doposażona w nowoczesny sprzęt umożliwiający jeszcze szybsze i sprawniejsze działania na rzecz potrzebujących. Nowy ciężki samochód został zakupiony w ramach zadania: „Zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego z napędem 4x4 oraz innowacyjnego wyposażenia dla OSP Banie w celu zapobiegania zagrożeniom wynikającym ze zmian klimatu” Wartość zakupionego wozu to kwota 1 040 580,00 zł z czego dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa zachodniopomorskiego 2014-2020 to 888 248,30 zł. Pozostała kwota została sfinansowana ze środków Gminy Banie.

Kupione auto to ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy uterenowiony z napędem 4x4 na podwoziu Scania P410. Kabina auta umożliwia jednoczesny wyjazd do zdarzenia 6 strażakom. Samochód posiada zbiornik na wodę o pojemności 5000L oraz zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 500L. Wyposażony zostanie głównie w sprzęt umożliwiający prowadzenie działań gaśniczych. Auto zastąpi wysłużonego prawie 30-letniego Jelcza.

W ramach tego samego projektu został zakupiony Bezzałogowy Statek Powietrzny (BSP) potocznie nazywany Dronem. Zestaw jest wyposażony w 6 elektrycznych silników napędowych, w dwie kamery: optyczną umożliwiającą zapis zdjęć oraz filmów w jakości 4K, oraz termowizyjną. Czas lotu z jedną z kamer wynosi około 20 minut. Dron posiada kilka trybów lotów, w tym loty pozycjonowane GPS.

Dron będzie stanowił wyposażenie ciężkiego wozu strażackiego Scania, jednak w miarę potrzeb zostanie również zabrany na drugi samochód. BPS będzie umożliwiał prowadzenie działań ratunkowych poszukiwawczych zarówno w dzień, jak i w nocy. Przyspieszy działania zarówno na wodzie, jak i na lądzie, na przykład w lesie. Będzie stanowił również pomoc dla strażaków przy wielkopowierzchniowych pożarach łąk, pól, czy lasów. Zastosowań drona jest wiele. 

Nowoczesna łódź ratunkowa została zakupiona przez Gminę Banie dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Baniach w ramach projektu "Ochrona przeciwpożarowa i zapobieganie katastrofom" w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia – Pomorze Przednie/ Brandenburgia/Polska. Wartość zakupionej łodzi wraz z wyposażeniem to 95 700 zł.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza