Niepokojące dane dla katolików. Coraz więcej księży porzuca kapłaństwo


Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego publikuje kolejne niepokojące dane dla katolików. Eksperci sprawdzili tym razem kwestie porzucenia kapłaństwa na tle liczby księży na początku XXI wieku.


Zostały zebranie dane z lat 2000-2017. Przedstawiane statystki dla wiernych mogą budząc obawy. Odsetek święconych księży diecezjalnych w Polsce względem liczby nowo wyświęconych księży w całej Europie nieznacznie rósł od roku 2000 do 2013. Po roku 2013 wyraźnie spadł. Obecnie co czwarte święcenie w Europie księdza diecezjalnego, ma miejsce w Polsce.

Z kolei na świecie liczba księży cały czas rośnie. W 2017 roku było 281 tysięcy kapłanów. Spadek jest zauważalny jedynie w Europie (145 tys. księży na początku wieku do 125 tysięcy obecnie). Zmniejszyła się również liczba zakonników (ze 140 tysięcy do 132 tysięcy w 2017 roku). 

Coraz więcej księży porzuca kapłaństwo. Tylko w 2017 roku do stanu świeckiego przeszło 73 księży diecezjalnych. Średnia arytmetyczna porzuceń kapłaństwa przez księży diecezjalnych w latach od 2000 do 2017 wynosi 56 rocznie. Nie są dostępne dane na temat porzuceń kapłaństwa przez księży zakonnych w Polsce.


W Polsce od roku 2000 do 2013 liczba księży diecezjalnych rosła. Obecnie się ustabilizowała i wynosi ponad 23 tys.


Odsetek święconych księży diecezjalnych w Polsce względem liczby nowo wyświęconych księży w całej Europie nieznacznie rósł od roku 2000 do 2013 aż do poziomu niemal 0,30. Po roku 2013 wyraźnie spadł. Wynosi on obecnie 0,26. Oznacza to, że co 4 święcenia w Europie księdza diecezjalnego mają miejsce w Polsce.


Redakcja

15 Komentarze

 1. Satanizm rzymsko-katolicki w odwrocie? To wielkie święto!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, lewacki debilizm wygrywa...

   Usuń
 2. Mam nadzieję, że kolejnym który porzucił kapłaństwo będzie proboszcz Bani. Widzimy jak pocieszasz niewiasty i wyprawiasz z wiernymi tak jak Ci pasuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy: tylko mężowie nie widzą jak ich pociesza. Wstydził bym się na miejscu Darka i tej Pani. A myślałem że jest wierna mężowi a nie opętana czarnym.

   Usuń
  2. Jestem z Bani co to za Darek i ta pani ciekawość mnie zżera ???

   Usuń
  3. Nasz Proboszcz nie jest taki...nie wierzę w takie plotki...

   Usuń
 3. Trzeba modlić się za kapłanów!!!!
  Dzięki nim możemy być zbawieni,człowiek nie rozumie jakim darem dla ludu są kapłani-apostolowie
  Kapłani tak bardzo są dziś atakowani,wyszydzani itd...w myśl zasady uderz w pasterza a owce się rozbiegną....
  Niektórzy upadają, gubią się w dzisiejszym świecie dlatego Maryjo miej ich w swojej opiece

  OdpowiedzUsuń
 4. żeby być zbawionym nie potrzeba pośredników, kapłanów, wystarczy postępować zgodnie z 10-cioma przykazaniami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod warunkiem, ze przestrzega sie przykazania te biblijne a nie te z katechizmow zmontowanych przez kler na wlasny uzytek

   Usuń
 5. Kościół założył Chrystus i chociaż mijają lata i zmieniają się czasy i mody to Kościół trwa i jego niezmienną nauka dot.np moralności,aborcji,eutanazji its itp
  Kościół może być atakowany ( Kapłani) ośmieszany sam też może się gubić (skandale seksualne) mimo to będzie trwał bo tak zapowiedział Chrystus że moce piekielne go nie zdobędą
  Moi Drodzy czy nam się to podoba czy nie droga do zbawienia prowadzi przez ten poraniony,ale Chrystusowy Kościół
  Wielcy Świeci dostrzegali konieczność połączenia swojego życia z nauką Kościoła

  OdpowiedzUsuń
 6. kościół założył ŻYD, a Żydzi to finansićci

  OdpowiedzUsuń
 7. Kosciol to my ,ludzie a nie kaplani, naduzywaja zaufania, afery coraz bardziej sa naglasniane, ludzie zaczeli sie bardziej przygladac, wiec grunt pali sie pod nogami

  OdpowiedzUsuń
 8. W Kościele modlimy się do Boga nie do księdza,dlatego upadki niektórych kapłanów mi nie przeszkadzają

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza