Epidemia koronawirusa: przed nami wybory i referendum, czy się odbędą?


Pomimo wprowadzenia stanu epidemii rząd nie rezygnuje z przeprowadzenia majowych wyborów prezydenckich. Znacznie wcześniej w naszym regionie planowane są wybory uzupełniające w Cedyni oraz referendum w Widuchowej. Czy głosowanie w obecnym czasie jest bezpieczne? 


W Cedyni wybory uzupełniające mają odbyć się w niedzielę 5 kwietnia. Nowego radnego wybiorą mieszkańcy ulic Czcibora i Pułaskiego. Powołano już Obwodową Komisję Wyborczą. O mandat ubiegać się będzie dwóch kandydatów z KWW Andrzeja Mazura oraz KWW Wspólnie dla Gminy (ugrupowanie burmistrza Adama Zarzyckiego). 

W niedzielę 26 kwietnia ma z kolei odbyć się referendum w sprawie odwołania Wójta Gminy Widuchowa - Anny Kusy-Kłos. 

Zamiar przeprowadzenia referendum zgłoszono również w gminie Nowogródek Pomorski (powiat myśliborski), tam jednak nie złożono jeszcze odpowiedniej ilości podpisów, nie wiadomo czy w związku z obecną sytuacją uda się zebrać wymaganą liczbę. 

Czy warto w obecnym czasie przeprowadzać głosowanie? W miniony weekend wybory uzupełniające odbyły się w kilku gminach w Polsce. Frekwencja była bardzo niska. W związku z epidemią koronawirusa - mówił rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej - członkowie obwodowych komisji wyborczych byli wyposażeni w środki higieny - rękawiczki oraz maski. Ponadto, w lokalach wyborczych znajdowały się płyny dezynfekujące, a wyborcy korzystali z jednorazowych długopisów. Podczas głosowania przestrzegano, by w lokalach nie znajdowało się zbyt dużo osób, a wyborcy zachowywali bezpieczny odstęp od siebie.
Redakcja

2 Komentarze

Nowsza Starsza