Reklama [góra]


Zagrożone życie i zdrowia tysięcy osób - pracownicy Amazon apelują do wojewody


Solidarność Pracowników Amazon Polska opublikowało list do władz Zachodniopomorskiego na temat zamknięcia magazynów.


Dzisiejszego dnia tj. 16.03.2020 jako związki działające wspólnie na terenie firmy Amazon Fulfillment Poland złożyliśmy pismo do odpowiednich wojewodów domagając się interwencji w sprawie zamknięcia magazynów. Zwróciliśmy w nim uwagę, iż kilka dni temu premier ogłosił stan zagrożenia epidemicznego w Polsce.

Zamknięto m.in. teatry, szkoły, biblioteki, restauracje. Wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Jednocześnie zakłady, każdego dnia skupiające tysiące osób narażonych na śmiertelne skutki zarażenia wirusem SARS-CoV-2, nadal działają. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla pracowników, ale także ich rodzin i całych społeczności w których żyją. W takiej sytuacji wszystkie dotychczas wprowadzone restrykcje tracą sens – mówi Maria Malinowska ze związku zawodowego OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazonczas pracy. Grzegorz Cisoń z NSZZ Solidarność Amazon podkreśla: niejednokrotnie pisaliśmy o poziomie przemęczenia i zniszczenia organizmów pracowników Amazon, co potwierdzają biegli sądowi oraz lekarze. Magazyn pracuje 7 dni w tygodniu.

Zatrudnione są w nim osoby młode (mogące być nosicielami), w średnim wieku oraz starsze (w tym emeryci), które są narażone na tragiczne skutki COVID-19. Zdecydowana większość pracowników jest dowożonych autobusami pracowniczymi, w których podróżują w jedną stronę nawet 2 godziny, co dodatkowo podkreśla skalę zagrożenia i jego zasięg terytorialny, wykraczający znacznie poza granice województw, w których ulokowane są magazyny. Pracownicy mają ze sobą kontakt nie tylko w czasie pracy, korzystając z tych samych sprzętów, ale również w przerwie na palarniach, stołówkach, w szatniach, na korytarzach, odbijając w tym samym czasie karty pracy na zegarach itd. – dodaje Łukasz Budzyński z NSZZ Solidarność Amazon. 

Należy także zauważyć, że pracownicy mają bezpośredni kontakt z towarami oraz kierowcami z całej Europy dostarczającymi towar z całego świata. Polskie magazyny Amazon obsługują nieznaczną ilość polskich klientów i są nastawione głównie na rynek niemiecki, co oznacza, że ich funkcjonowanie nie ma żadnego wpływu na zaopatrzenie Polaków w produkty pierwszej potrzeby. Z działalności w takiej formie w obecnej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego możemy spodziewać się jedynie negatywnych konsekwencji w postaci szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa – mówi Natalia Skowrońska z OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon.

Ponadto spółka odnotowuje obecnie znaczny wzrost sprzedaży, a to rzutuje na wzmożoną pracę w magazynach na terenie naszego kraju. Wyrażamy ogromne zatroskanie o zdrowie i życie pracowników Amazona, ich rodzin, znajomych oraz mieszkańców miast i wsi, z których pochodzą. Jak powszechnie wiadomo, służba zdrowia w Polsce nie jest przygotowana na leczenie dużej ilości potencjalnych pacjentów cierpiących na skutki COVID-19. 

Dlatego na pierwszym miejscy należy postawić działania profilaktyczne i zapobiegające zarażeniom.
Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność Amazon Polska.

2 komentarze:

  1. Ok ale ile wytrzymacie 2 ,3, 4 tygodnie bez pracy i wypłaty . I co dalej ? rząd nie zapłaci wobec tej dużej ciężkiej sytuacji. Ludzie to nie minie w ciągu miesiąca, a koszty ponosimy nadal.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.