Reklama [góra]


Kierowcy mogą pracować dłużej. Jest decyzja ministra


Minister Infrastruktury w związku z trwającą pandemią zakażeń zdecydował się tymczasowo wydłużyć limity czasu pracy kierowców przewożących towary.


Tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów mają zastosowanie do kierowców wykonujących przewozy drogowe rzeczy. Natomiast kierowcy wykonujący przewozy drogowe osób podlegają tym odstępstwom wyłącznie w sytuacji przewozu realizowanego w związku z powrotami obywateli do ich krajów miejsc zamieszkania.

Te wyjątkowe środki uzasadnione są pandemią zakażeń koronawirusa COVID-19. Odstępstwa stosuje się od 17 kwietnia  do 31 maja.

Zgodnie z tymi odstępstwami:

 • dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 11 godzin
 • tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 60 godzin
 • łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 96 godzin
 • po okresie prowadzenia pojazdu trwającym pięć i pół godziny kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej czterdzieści pięć minut
 • kierowca, jeżeli dokona takiego wyboru, może wykorzystać również regularny tygodniowy okres odpoczynku w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsca do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju


Ze względu na wydłużenie czasu prowadzenia pojazdu z 9 do 11 godzin nie będą miały zastosowania odstępstwa w zakresie norm dziennych i tygodniowych okresów odpoczynku.

Zgodnie z brzmieniem uzgodnionego z Komisją Europejską powiadomienia, kierowcy, o których mowa powyżej, wskazują odręcznie na odwrocie wykresówki tachografu analogowego lub wydruku z tachografu cyfrowego przypadki skorzystania z odstępstw, o których mowa powyżej. Jest to zwyczajowa praktyka w sytuacjach awaryjnych i ma zasadnicze znaczenie dla celów kontroli ww. przepisów.

Tymczasowe odstępstwa od stosowania zasad opisanych powyżej odzwierciedlają wyjątkowe okoliczności wynikające z wybuchu pandemii zakażeń koronawirusa COVID-19, ale poziom bezpieczeństwa kierowców i ruchu drogowego nie mogą ulec pogorszeniu.

2 komentarze:

 1. Najlepiej niech jeszcze przyczepę kempingową ciągną w zestawie!
  Kaczyński sam sobie pojeździj! Ach ty przecież nie masz prawka czy konta w banku!
  Masz kota! Ale w mózgu!
  Debile z PiS!
  Pozdrowienia dla PiSo wyborców! Szofer!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dołączam się do twoich życzeń.

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.