Reklama [góra]


Gmina usuwa Barszcz Sosnowskiego


Gmina Banie prowadzi prace związane z usuwaniem roślin barszczu Sosnowskiego. Rośliny barszczu Sosnowskiego posiadają niebezpieczne właściwości parzące, które w kontakcie ze skórą, pod wpływem promieni słonecznych, powodują silne oparzenia i rany. Parzące działanie tej rośliny nasila się w czasie wysokich temperatur i większej wilgotności powietrza. We włoskach znajdujących się na liściach i łodygach wstępują olejki eteryczne zawierające związki, które przenikając przez skórę wywołują silny efekt uczuleniowy, zaczerwienienia, swędzenia, bąble, głębokie bolesne owrzodzenia, brązowe blizny, bielactwo a przede wszystkim poważne oparzenia z martwicą skóry włącznie.

Bolesne oparzenia występują zwykle z opóźnieniem, dopiero po upływie kilku godzin od kontaktu z rośliną. 

Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Największe niebezpieczeństwo poparzenia występuje w okresie kwitnienia i owocowania barszczu. Szczególnie niebezpieczne jest to dla alergików i dzieci.


Dojdzie już do kontaktu z nią pierwsza pomoc obejmować powinna następujące czynności:
należy szybko i bardzo dokładnie obmyć ciało wodą z mydłem;
  • przynajmniej przez 48 godzin unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne;
  • w przypadku kontaktu soku roślin z oczami przemyć je dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem UV);
  • zaleca się wizytę u lekarza dermatologa.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.