"Krzywy Las" wciąż budzi emocje. O gryfińskiej atrakcji w telewizji TVN [video]


Krzywy Las niedaleko Gryfina wciąż budzi emocje i ciekawość. Tym razem ta przyrodnicza atrakcja znalazła się w porannym programie stacji TVN.
Dzień Dobry TVN jako jedną z ciekawostek warta obejrzenia na wakacyjnej trasie przygód podał właśnie Krzywy las. Obszar znajdujący się w Nowym Czarnowie w pobliżu elektrowni został tak nazwany ze względu na rosnące w tym miejscu ok. 100 zdeformowanych drzew.

Drzewa te są wygięte pod kątem ok. 90° od ok. 20 cm nad ziemią, a krzywizna u niektórych dochodzi do wysokości 3 m. Ich wysokość całkowita sięga ok. 11–12 m. Zostały zasadzone w latach 30. XX wieku (prawdopodobnie w 1934 roku. Najbardziej znaną teorią jest, że drzewa zostały tak ukształtowane w wyniku celowej działalności ludzi, którzy uprawiali je specjalnie na tzw. krzywulce do celów stolarskich lub szkutniczych, takich jak budowa mebli łodzi, sań.

Według programu Galileo, zdaniem profesora Kremera, powodem niespotykanego wykrzywienia pni było ścięcie drzewek w wieku od 6 do 10 lat z przeznaczeniem ich na bożonarodzeniowe drzewka. Ponieważ drzewkom celowo zostawiono ostatnią dolną gałąź rosła ona dalej dążąc do pionu i z czasem przybrała charakterystyczny wykrzywiony kształt.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza