Reklama [góra]


Radny Wojciech Długoborski mógł stracić mandat. Jego sprawę badała Komisja Rewizyjna [video]


Od grudnia 2019 roku Komisja Rewizyjna Rady Powiatu w Gryfinie prowadziła postępowanie wyjaśniające w zakresie faktycznego zamieszkania radnego Wojciech Długoborskiego. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadło podczas ostatniej sesji Rady Powiatu. 


Według przepisów miejsce zamieszkania radnego ma fundamentalne znaczenie dla prawa posiadania mandatu radnego konkretnej wspólnoty samorządowej. Oznacza to, że np. radny powiatowy powinien mieszkać na terenie powiatu gryfińskiego. Tymczasem Komisja Rewizyjna ustaliła, że miejscem zamieszkania radnego Długoborskiego jest Szczecin. 

- (...) Zgromadzony materiał pozwala przyjąć, że centrum życiowe, koncentracja życia rodzinnego, sprawy własnościowe ale również aktywność polityczna skupia się w Szczecinie. Zgodnie z orzecznictwem SN z dnia 15.07.1978 r. sygnatura akt IVCRZ42/78, na które powołuje się PKW o stałości pobytu na określonym terytorium decyduje przede wszystkim takie przebywanie, które ma na celu założenie tam ośrodka swoich osobistych i majątkowych interesów, chodzi zatem o aktualne centrum życiowe działalności człowieka. Z udzielonych w dniu 21.01.2020 r. wyjaśnień i wypowiedzi Pana Radnego Wojciecha Długoborskiego na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej (protokół nr 15/20) wynika, że: centrum interesów majątkowych i życie rodzinne skupiało się wcześniej i aktualnie w Szczecinie. (...) - czytamy w uzasadnieniu do uchwały przygotowanym przez przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Jarosława Przygody. 

Były zastępca burmistrza Chojny a obecnie Rady Powiatowy składał również roczne rozliczenia PIT do Urzędu Skarbowego w Szczecinie. 

Ostatecznie podczas sesji został poddany pod głosowanie projekt uchwały w sprawie mandatu radnego, która nie stwierdza wygaśnięcia.

Cała dyskusja w tym temacie i moment głosowania w video poniżej (od 2:03:41).

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.