Reklama [góra]


Sezonowy rozkład trendów w zakładach bukmacherskich


Zakładami bukmacherskimi tak jak wieloma innymi branżami rządzi sezonowość. Bukmacher nie może cały rok zarabiać na jednym rodzaju sprzedawanego produktu. Trend zmienia sie wraz z porami roku, czy przerwami w sezonach. 

W świecie zakładów bukmacherskich panuje wiele mitów, które nie zawsze znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. Jednym z nich jest teoria, że bukmacherowi zależy wyłącznie na porażce gracza. Obala ją jednak Konrad Komarczuk, prezes bukmachera Fortuna. W wywiadzie dla portalu Fakt.pl stwierdza jasno, że gracz, który cały czas przegrywa w końcu przestanie obstawiać co nie leży przecież w interesie bukmachera. Zrównoważenie biznesu jest w tym kontekście szalenie istotne. Bukmacher nie może wpaść w wir chęci ciągłego zarobkowania, a gracz powinien mieć poczucie, że w potyczce z bukmacherem szanse są mniej więcej wyrównane. 

Postępująca informatyzacja we wszelkich obszarach ludzkiego funkcjonowania powoduje, że intuicyjnie zakładamy, iż zainteresowanie stacjonarnymi punktami bukmacherskimi maleje i staną się one wkrótce zupełnie nierentowne. Fakty, co zaskakujące, mówią jednak co innego. W 2018 roku w Rzeczpospolitej ukazał się interesujący wywiad z Mateuszem Juroszkiem, prezesem największego polskiego bukmachera. Choć generalnie tendencja wzrostu popularności zakładów online kosztem salonów naziemnych jest dość oczywista, to jednak mimo tego punkty naziemne bukmachera STS rokrocznie notują rosnący zysk. 

Mit wielkiej imprezy 

Jednak chyba najpowszechniejszym mitem jest stwierdzenie, że wielkie imprezy rangi mistrzowskiej, na przykład mistrzostwa świata w piłce nożnej, są dla bukmachera prawdziwymi żniwami. Jest w tym nieco prawdy, ale nie do końca. Kiedy startują mistrzostwa świata zamierają niemal wszystkie inne rozgrywki. Piłka nożna jest oczkiem w głowie każdego bukmachera i przynosi im największe zyski, zatem nie ma dla bukmacherów nic lepszego niż stale odbywająca się duża ilość meczów piłkarskich. Mistrzostwa powodują wyhamowanie rozgrywek już na jakiś czas przed rozpoczęciem turnieju. W czasie samego mundialu obroty bukmacherów być może rosną, ale jednak w okresie poprzedzającym mogą znacznie zmaleć. Dlatego okres wielkich turniejów niekoniecznie jest dla firm bukmacherskich aż tak korzystny jak powszechnie się przyjmuje. 

Bukmacherski rozkład trendów 

Agencja IF, która zajmuje się analizą SEO i pozyskiwaniem ruchu na stronach internetowych, wzięła pod lupę firmy oferujące zakłady bukmacherskie. W pierwszej połowie 2019 roku przedstawiono raport. Zawiera on informację dotyczącą funkcjonowania bukmacherów w sieci. Znajduje się tam również ciekawy wykres dotyczący sezonowości charakterystycznej dla poszczególnych dyscyplin sportu, a także liczby publikacji dotyczących najpopularniejszych dyscyplin w całym roku 2017. 

Wyniki są dość oczywiste. Konkurencję dystansuje piłka nożna, ale ów dystans nie jest tak kolosalny, jak mogłoby się wydawać. Na drugim miejscu plasuje się tenis, a na trzecim, co można uznać za pewnego rodzaju zaskoczenie, MMA. 

Jak natomiast wygląda rozkład trendu na przestrzeni całego roku? Od początku sierpnia do końca maja uwagę ogniskuje piłka nożna. Wśród tych rozgrywek oczywiście Ekstraklasa, ligi europejskie i europejskie puchary. Czerwiec i lipiec to okres przerw pomiędzy sezonami, co koreluje z mniejszymi obrotami całej branży bukmacherskiej. Tenis pozwala emocjonować się rozgrywkami niemal cały rok, z wyłączeniem grudnia, a koszykówka i hokej charakteryzują się podobnym rozkładem jak piłka nożna. W zimie do gry wchodzą skoki narciarskie, a od kwietnia do października ważnym graczem staje się żużel. Są to dyscypliny, które zwłaszcza polski fan darzy dużym sentymentem. 

Dobre czasy dla bukmacherów 

Od czasu zmian prawnych dotyczących hazardu legalnych firm bukmacherskich przybywa w zaskakującym tempie, o czym jesteśmy na bieżąco informowani przez portal legalni-bukmacherzy-online.pl. Ponadto kalendarz rozgrywek sportowych pęcznieje z roku na rok. Liczba wydarzeń jest tak duża, że z jednej strony już właściwie nie da się śledzić wszystkiego, co kibic śledzić chciałby. Z drugiej rzec można, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nowelizacja ustawy hazardowej, rozrost rozgrywek i postęp technologiczny to czynniki, które tworzą firmom bukmacherskim warunki do szybkiego rozwoju. 

Zakłady bukmacherskie są formą hazardu, a tym samym istnieje ryzyko popadnięcia w uzależnienie od gry. Obstawianie zakładów w legalny sposób może odbywać się wyłącznie w firmach dysponujących odpowiednim polskim zezwoleniem, w innym przypadku gracz może zostać ukarany wysoką grzywną. Takie zezwolenie upoważniające do oferowania zakładów w Polsce posiadają m.in. firmy wspomniane w powyższym artykule – STS i Fortuna. Zakłady bukmacherskie mogą wnosić tylko osoby pełnoletnie.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.