Ile kosztuje przegląd auta?


Jak większość właścicieli aut musisz co roku zgłosić się do stacji diagnostycznej na badanie techniczne pojazdu? Dowiedz się, ile kosztuje przegląd samochodu w 2020 roku – sprawdzamy aktualne cenniki stacji kontroli pojazdów.


Badanie techniczne czy przegląd techniczny samochodu?


Wielu kierowców zamiennie używa sformułowań „badanie techniczne” i „przegląd techniczny”, co nie jest właściwe. Aby samochód mógł poruszać się po drogach, co do zasady raz w roku musi przejść badanie techniczne. W trakcie kontroli specjaliści sprawdzają sprawność jego poszczególnych podzespołów (np. układu kierowniczego i wydechowego, oświetlenia i hamulców). Jeżeli kupujesz ubezpieczenie auta od wielu lat, to z pewnością wiesz, że podpisując umowę OC i opłacając składkę, potwierdzasz posiadanie przez samochód mający zostać objęty ochroną ubezpieczeniową aktualnych badań technicznych.

Właściciele niedawno nabytych pojazdów często zgłaszają się na przegląd samochodu. Cena i cel takiego przeglądu nie mają nic wspólnego z badaniami technicznymi – to dodatkowe badanie, które nie jest obowiązkowe. Najczęściej kierowcy zgłaszają się na przegląd samochodu, aby nie stracić gwarancji udzielonej przez producenta auta.


Badanie techniczne (przegląd techniczny samochodu) – cena


Ile kosztuje przegląd samochodu? Dobrą wiadomością dla kierowców jest to, że koszt badania technicznego jest uregulowany przez Ministra Infrastruktury. To oznacza, że cena przeglądu technicznego samochodu jest taka sama na każdej stacji kontroli pojazdów. Jeżeli na obowiązkowe badanie pojazdu zgłosisz się do jednego z warsztatów położonych poza Chojną, nie zapłacisz więcej. Jednocześnie koszt przeglądu uzależniony jest od rodzaju pojazdu. Aktualny cennik każdej stacji diagnostycznej prezentuje się następująco:
 • samochody osobowe o masie do 3,5t – koszt przeglądu wynosi 99 zł, a składa się na niego cena przeglądu (98 zł) i opłata za ewidencję w CEPiK (1 zł),
 • samochody osobowe o masie do 3,5t z instalacją LPG/CNG – badanie techniczne kosztuje 162 zł; na koszt składa opłata regularna (wspomniane wyżej 99 zł) i opłata za specjalistyczne badanie instalacji gazowej (63 zł),
 • motorower – koszt badania technicznego wynosi 51 zł,
 • motocykl, ciągnik rolniczy – przegląd kosztuje 79 zł,
 • samochód ciężarowy o masie do 3,5t, autobus (do 15 osób) – koszt przeglądu tych pojazdów wynosi 99 zł.
Zgłaszając się na przegląd techniczny pojazdu, opłatę będziesz musiał wnieść jeszcze przed przystąpieniem pracowników stacji kontroli pojazdów do badania, a wszystkie wykryte usterki muszą zostać wprowadzone do bazy CEPiK. To jeden z przepisów, który obowiązuje od niedawna. Jego celem jest zapobieganie sytuacjom, gdy właściciele uszkodzonych pojazdów będą do skutku szukali stacji diagnostycznej, która „przybije pieczątkę” bez wnikliwej kontroli.


Przegląd auta – kiedy mogą pojawić się dodatkowe koszty?


Nie można wykluczyć, że podczas rutynowego badania technicznego pojazdu diagnosta stwierdzi usterki. Jak wspomniano, informacja o nich będzie musiała obowiązkowo trafić do CEPiK, a dla Ciebie, jako właściciela pojazdu, oznacza to dodatkowe wydatki. Ile kosztuje przegląd samochodu, gdy fachowcy wykryją usterki? Cena badania technicznego powiększa się o dodatkowe opłaty. Przykładowo:
 • za ustawienie świateł drogowych i sprawdzenie toksyczności spalin zapłacić trzeba 14 zł,
 • sprawdzenie poziomu hałasu to dodatkowy koszt w wysokości 20 zł,
 • sprawdzenie geometrii kół jednej osi kosztuje 36 zł.

Dodatkowe opłaty, które trzeba wnieść za ponowne sprawdzenie poszczególnych elementów pojazdu, nie są zatem wysokie. Co więcej, cena badania technicznego pojazdu najprawdopodobniej nie ulegnie w najbliższym czasie zmianie – nie ma planów, aby podwyższyć koszt przeglądu samochodu.
Kiedy trzeba zgłosić się na badanie techniczne (przegląd techniczny) samochodu?


Jeżeli masz w planach zakup nowego samochodu lub rejestrację oldtimera jako pojazdu zabytkowego, nie będziesz musiał na przegląd zgłaszać się co roku. W przypadku nowych pojazdów obowiązuje następująca zasada:
 • na pierwszy przegląd techniczny pojazdu należy zgłosić się przed upływem 3 lat od dnia jego rejestracji,
 • drugie badanie techniczne musi zostać przeprowadzone przed upływem 5 lat od dnia jego rejestracji.
 • kolejne badania techniczne trzeba przeprowadzać co roku.

Samochody zabytkowe przechodzą tylko jedno badanie techniczne – tuż przed ich zarejestrowaniem jako pojazd zabytkowy. Następnie każdy właściciel takiego auta musi samodzielnie zadbać o jego stan techniczny.


Jaka jest kara za brak badania technicznego (przeglądu)?


Koszt badania technicznego nie jest duży, a w Twoim interesie, jako właściciela pojazdu, jest pilnowanie terminów jego wykonania. Jeżeli będziesz jeździł bez wymaganych badań technicznych, w razie kontroli policji czy inspektorów Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, musisz spodziewać się mandatu w wysokości 500 zł. Dodatkowymi kosztami zostaniesz obciążony, jeżeli służby zdecydują się odholować Twój pojazd na parking.

Korzystasz z ubezpieczenia AC? Pamiętaj, że brak aktualnych badań technicznych może spowodować, że ubezpieczyciel obniży wysokość ewentualnego odszkodowania, a nawet odmówi jego wypłaty. Takie zapisy znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) AC każdego ubezpieczyciela.

Dodatkowo warto przeczytać artykuł o tym co daje ubezpieczenie AC na Akademii Mfind - https://www.mfind.pl/akademia/ubezpieczenia-ac/co-daje-ac/
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza