Wpływ uzależnienia na Twoje zdrowie psychiczne.



Chociaż ludzie mogą uważać, że alkohol i inne narkotyki pomagają w radzeniu sobie z uczuciem stresu, złości, zmartwienia i smutku, nie są one skutecznym rozwiązaniem i w rzeczywistości mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej.

Dużo lepszym rozwiązaniem na radzenie sobie ze stresem jest gra na automatach. Obecnie w kasynach znajduje się mnóstwo tytułów, które mogą Cię zrelaksować, w momentach, kiedy będziesz tego najbardziej potrzebował. Operatorzy oferują mnóstwo bonusów dla nowych graczy, aby zachęcić ich do gry, które możesz wykorzystać w wielu znanych tytułach takich jak Sizzling Hot Deluxe, Book of Ra czy Mega Joker. Poza tymi pozycjami poniżej w tabeli zostały umieszczone inne popularne hity.

Nazwa gry

Producent

RTP

Jackpot Bells

Playtech

96,03%

Miss Joker

Promatic

96,26%

Age of the Gods

Playtech

95,02%

Magic Fruits Deluxe

Wazdan

96,41%

Sticky Bandits Trail of Blood

Quickspin

96,23%

Imperial Crown

Greentube

95,48%

Tutti Frutti

Kajot

97,00%

Bonus Joker II

Apollo

95,00%

Alchemist Gold

Synot

95,03%

Diamond Rise

Playtech

95,96%



Jak alkohol wpływa na nasz nastrój i zdrowie psychiczne

Alkohol jest środkiem, który działa depresyjnie na organizm i może negatywnie wpływać na myśli, uczucia i działania. Może on powodować pobudzenie, brak motywacji, duże zmiany nastroju oraz zwiększony stres i niepokój. Z czasem alkohol może przyczynić się do rozwoju lub pogorszenia istniejących problemów ze zdrowiem psychicznym.

Spożywanie alkoholu spowalnia działanie ośrodkowego układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego), który kontroluje sposób, w jaki mózg komunikuje się z ciałem, wpływając na sposób myślenia, odczuwania i działania.

Alkohol powoduje zmiany w mózgu, prowadząc do wyczerpania substancji chemicznych, które w naturalny sposób pomagają zredukować lęk. W rezultacie możemy czuć się jeszcze bardziej zestresowani, zaniepokojeni lub przygnębieni, a następnie odczuwać potrzebę spożywania większej ilości alkoholu, aby poradzić sobie z tymi uczuciami. Dlatego też używanie alkoholu w celu zrelaksowania się lub poradzenia sobie ze stresem może w dłuższej perspektywie przyczynić się do zwiększenia stresu, niepokoju i depresji, a także do zwiększenia ogólnego spożycia alkoholu. Badania wykazały, że osoby, które zgłaszały, że pijąc alkohol „leczą” swój nastrój, mają większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się uzależnienia od alkoholu.

Używanie alkoholu a choroby psychiczne

Używanie alkoholu może odgrywać rolę w rozwoju i postępie chorób psychicznych. Istnieje duży związek między alkoholem a chorobami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja i lęk. Osoba uzależniona od alkoholu jest bardziej narażona na rozwój zaburzeń zdrowia psychicznego, a posiadanie zaburzeń zdrowia psychicznego może również zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia od alkoholu. Na przykład w przypadku osób uzależnionych od alkoholu ryzyko wystąpienia depresji wzrasta dwukrotnie. Podobnie osoby ze zdiagnozowanym lękiem i depresją są ponad czterokrotnie bardziej narażone na uzależnienie od alkoholu w porównaniu z populacją ogólną.
Wpływ alkoholu na sen

Dobre wysypianie się jest ważne dla zachowania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Alkohol może pomóc w zasypianiu i utrzymaniu snu przez pierwszą połowę nocy, ale prawdopodobnie zakłóci sen w drugiej połowie nocy, która jest ważniejszą częścią cyklu snu. Brak dobrej jakości snu nie tylko wpływa na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie, ale może również wpływać na zdolność funkcjonowania w ciągu dnia i ogólną jakość życia.

Lęk po spożyciu alkoholu

Nierzadko zdarza się, że po spożyciu alkoholu ludzie zgłaszają zwiększone uczucie niepokoju. Jest to tak zwany „lęk wisielczy” i występuje w okresie „kaca”. Alkohol stymuluje produkcję GABA, substancji chemicznej, która pomaga uspokoić mózg. Po wypiciu kilku drinków w mózgu zaczyna się także zwiększać stężenie glutaminianu, receptora, który pomaga jeszcze bardziej zwiększyć poczucie spokoju. Połączenie tych substancji chemicznych i receptorów może na krótko zmniejszyć niepokój i zmartwienie, jednak po jego ustąpieniu następnego dnia można doświadczyć zwiększonego poziomu zmartwienia, pobudzenia i niepokoju.

Czy chcesz ograniczyć picie alkoholu?

Organizacje walczące z uzależnieniami sugerują, aby zdrowi mężczyźni i kobiety pili nie więcej niż dwa standardowe drinki każdego dnia, aby zachować niskie ryzyko wystąpienia szkód związanych z alkoholem, w tym problemów ze zdrowiem psychicznym. Zaleca się, aby każdy, kto jest leczony z powodu zaburzeń psychicznych, omówił kwestię spożywania alkoholu z pracownikiem służby zdrowia. Osoby przyjmujące leki przepisane przez lekarza w związku ze stanem zdrowia psychicznego powinny pamiętać, że alkohol i inne leki wchodzą w interakcje z lekami i mogą zmniejszać ich skuteczność lub zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Zdrowie psychiczne a nielegalne używanie narkotyków

Istnieje silny związek między używaniem nielegalnych narkotyków a problemami i zaburzeniami zdrowia psychicznego. Podobnie jak w przypadku alkoholu, osoby używające narkotyków mogą również doświadczać problemów lub zaburzeń zdrowia psychicznego, ale trudno powiedzieć, które z nich pojawiły się wcześniej. Doświadczenie problemu lub stanu zdrowia psychicznego może sprawić, że dana osoba będzie bardziej skłonna do używania narkotyków, a inne osoby mogą używać narkotyków, co przyczynia się do rozwoju problemu lub stanu zdrowia psychicznego. Zdarza się również, że dana osoba może doświadczać obu problemów, przy czym jeden nie powoduje drugiego ani się do niego nie przyczynia.

W 2019 r. osoby ze zdiagnozowanym lub leczonym zaburzeniem psychicznym w ciągu ostatnich 12 miesięcy prawie dwukrotnie częściej (1,7 raza) używały jakichkolwiek nielegalnych narkotyków w ciągu ostatnich 12 miesięcy w porównaniu z osobami, które nie miały zaburzeń psychicznych. Ponadto 26% osób, które w ostatnim czasie używały nielegalnych narkotyków, zgłaszało doświadczanie dużego lub bardzo dużego stresu psychologicznego.

Współwystępowanie zaburzeń psychicznych i problemów związanych z używaniem narkotyków

Choroba psychiczna nie zawsze jest przyczyną problemów z używaniem narkotyków i odwrotnie. Dzieje się tak dlatego, że zarówno zaburzenia psychiczne, jak i problemy związane z używaniem narkotyków mogą być spowodowane tymi samymi czynnikami ryzyka, takimi jak genetyka, zmiany w podobnych obszarach mózgu i czynniki środowiskowe.

Istnieje złożona interakcja między genami (DNA) a środowiskiem, która może zwiększać ryzyko wystąpienia u danej osoby zarówno zaburzeń psychicznych, jak i problemów związanych z używaniem narkotyków. Na przykład częste i intensywne używanie marihuany w okresie dojrzewania wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia psychozy w wieku dorosłym, zwłaszcza u osób posiadających określony gen.

Na wiele z tych samych obszarów mózgu mają wpływ problemy związane z używaniem narkotyków i zaburzeniami psychicznymi. Na przykład na części mózgu kontrolujące nagradzanie, podejmowanie decyzji, kontrolę impulsów i emocje ma wpływ zarówno używanie narkotyków, jak i niektóre zaburzenia psychiczne. Ponadto wykazano, że używanie narkotyków i zaburzenia psychiczne mają wpływ na przekaźniki mózgowe (neuroprzekaźniki).

Czynniki środowiskowe, takie jak przewlekły stres, trauma i negatywne doświadczenia z dzieciństwa, wiążą się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju problemów związanych z używaniem narkotyków i zaburzeń psychicznych.

W niektórych przypadkach używania nielegalnych narkotyków przez osoby z zaburzeniami psychicznymi, używanie nielegalnych narkotyków jest próbą złagodzenia objawów psychicznych. Jeśli taka sytuacja powtarza się wielokrotnie, z czasem może dojść do rozwoju problemu związanego z używaniem substancji.

Jak nielegalne narkotyki wpływają na zdrowie psychiczne?

Różne rodzaje nielegalnych narkotyków mogą mieć różne skutki uboczne i wpływ na zdrowie psychiczne, ponieważ oddziałują one na organizm w różny sposób i mogą się różnić w zależności od osoby. Trudno jest przewidzieć, jak dana osoba zareaguje na konkretny narkotyk. Narkotyki zakłócają działanie substancji chemicznych w mózgu i mogą wpływać na przekazywanie informacji i funkcjonowanie mózgu. Może to wpływać na nastrój, przyczyniając się do pojawienia się lub pogorszenia problemów ze zdrowiem psychicznym.

Używanie narkotyków może także prowadzić do zmian w tych samych obszarach mózgu, które ulegają zmianom w innych zaburzeniach psychicznych, takich jak schizofrenia, lęk, nastrój czy zaburzenia kontroli impulsów.

Dlatego używanie narkotyków, które ma miejsce przed wystąpieniem pierwszych objawów zaburzeń psychicznych, może przyczynić się do zmian w strukturze i funkcjonowaniu mózgu, które mogą zwiększyć ryzyko rozwoju określonych zaburzeń psychicznych.
W jaki sposób problemy i choroby związane ze zdrowiem psychicznym przyczyniają się do zażywania narkotyków

Dowody wskazują, że niektóre choroby psychiczne zwiększają ryzyko rozwoju problemów związanych z używaniem narkotyków. Niektóre osoby mogą używać narkotyków w celu „samoleczenia” lub zmniejszenia bólu fizycznego czy emocjonalnego Na przykład dowody wskazują na to, że używanie kokainy może pogarszać objawy choroby dwubiegunowej i przyczyniać się do jej rozwoju.

Jak wyjść z uzależnienia?

Ponieważ zmiana jest tak trudna, warto mieć przewodnik, gdy próbuje się zerwać z uzależnieniem od narkotyków, alkoholu lub zachowań. Badania wykazują, że poniższe kroki mogą pomóc w osiągnięciu celów związanych z powrotem do zdrowia. Największe szanse na sukces ma zastosowanie wszystkich pięciu kroków.

  1. Ustal datę odejścia. Pomocne może być wybranie znaczącej daty, na przykład specjalnego wydarzenia, urodzin lub rocznicy.
  2. Zmień swoje otoczenie. Usuń z domu i miejsca pracy wszelkie pamiątki przypominające o uzależnieniu. Na przykład odsuń się od osób, które zachęcałyby cię do zajmowania się przedmiotem uzależnienia (narkotykiem, alkoholem lub zachowaniem). Jeśli próbujesz rzucić picie, pozbądź się alkoholu, otwieraczy do butelek, kieliszków do wina i korkociągów. Jeśli próbujesz rzucić hazard, pozbądź się kart do gry, zdrapek i żetonów do pokera. Nie pozwalaj też innym osobom używać substancji lub zachowań związanych z uzależnieniem ani przynosić do domu pamiątek po nich.
  3. Odwróć swoją uwagę. Zamiast ulegać chęci sięgnięcia po narkotyk, wymyśl sobie alternatywne zajęcia, np. spacer lub telefon do przyjaciela czy członka rodziny, aby porozmawiać, dzięki czemu będziesz zajęty do czasu, aż chęć minie. Przygotuj się na sytuacje, które wywołują głód, np. przebywanie w otoczeniu, w którym inni używają.
  4. Przeanalizuj swoje wcześniejsze próby wyjścia z uzależnienia. Zastanów się, co zadziałało, a co nie. Zastanów się, co mogło przyczynić się do nawrotu nałogu i wprowadź odpowiednie zmiany.
  5. Stwórz sieć wsparcia. Porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi i poproś ich o zachętę i wsparcie. Powiedz im, że rzucasz palenie. Jeśli używają przedmiotu uzależnienia, poproś ich, aby nie robili tego przy Tobie. Jeśli kupujesz narkotyki, powinieneś rozważyć poinformowanie dilera o swoim odejściu od nałogu. Poproś go, aby do ciebie nie dzwonił i nie sprzedawał ci więcej narkotyków. Warto także rozważyć rozmowę z lekarzem o najlepszej dla siebie metodzie rzucania palenia. Być może istnieją leki, które mogą ułatwić ten proces i zwiększyć szanse powodzenia.
Wniosek

Nie ma jednego uniwersalnego podejścia do leczenia uzależnień. Zmiana stylu życia, terapia behawioralna, leki i grupy wzajemnego wsparcia mogą odegrać pewną rolę w leczeniu, ale ważne jest, aby znaleźć podejście, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Długoterminowe wyzdrowienie nie jest ostatecznym celem, ale raczej ciągłym procesem stawiania czoła życiu i radzenia sobie z nim bez uciekania w nałogowe zachowania. Wymaga to ciągłego zaangażowania, które w każdej chwili może się zachwiać — zwłaszcza w chwilach stresu. Szukać pomocy, kiedy się jej potrzebuje. Inne osoby, które wyszły z nałogu, lub specjaliści zajmujący się uzależnieniami rozumieją, że nadal potrzebujesz wsparcia.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza