Reklama [góra]


Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w Gryfinie


Po raz piąty w Gryfinie odbędzie się akcja "Zapal znicz bohaterowi Powstania Warszawskiego w Gryfinie". To w ramach obchodów kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 

W roku przypadającym na 76 rocznicę Powstania Warszawakiego chcemy aby ich groby rozbłysły bielą i czerwienią. Znicze zostaną ułożone w kształcie znaku Polski Walczącej. Na cmentarzu w Gryfinie leży dwóch bohaterów Powstania Warszawskiego, Mieczysław Siedlik oraz Teofil Żurowski. 

Organizatorzy zapraszają do wspólnej wizyty na ich grobach w piątek 31 lipca - Spotykamy się koło kaplicy cmentarnej o godzinie 17:00. Oprócz grobów powstańców odwiedzimy grób żołnierza 27 dywizji Wołyńskiej AK, pana Romana Kucharskiego oraz grób działacza Solidarności, pana Zdzisława Podolskiego. 

Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę

Placówka Gryfino zaprasza również mieszkańców miasta i gminy Gryfino do obejrzenia wystawy IPN " Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę" Wystawa elementarna została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Centrala w Warszawie i przedstawia podstawowe informacje o powstańczym zrywie w naszej stolicy w sierpniu i we wrześniu 1944 roku.

Jest pierwszą – w całości kolorową – wystawą o Powstaniu Warszawskim, dzięki kunsztownemu procesowi koloryzacji zdjęć czarno-białych dokonanemu przez Mikołaja Kaczmarka. Zaprezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Ośrodka KARTA i kolekcji prywatnych.

Wystawę będzie można obejrzeć dnia 1 sierpnia od godziny 14:00 - 19:00 na placu Solidarności w Gryfinie. Dodatkowo będzie można spotkać tam naszych gryfińskich rekonstruktorów. 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.