Zabytkowa Brama Chojeńska w oku kamery drona [video]


Nowoczesna technologia sprawia że możemy przyjrzeć się naszym zabytkom z bardzo bliska i zupełnie innej perspektywy. Na kanale Trzcińsko-Zdrój w serwisie YouTube opublikowany został firm na którym widać Bramę Chojeńską. Ujęcia wykonano za pomocą drona. Budowla kilka wieków temu byłą elementem fortyfikacji i broniła dostępu do miasta. 

Brama została wzniesiona w 1 połowie XIV wieku, licząc 18 m. wysokości u wylotu dróg w kierunku Chojny. Nadbudowana w cegle w XV wieku. W tym też czasie rozbudowana o przedbramie zburzone w końcu XIX wieku. W 1912 roku wybito obok bramy niewielką furtkę dla pieszych. Nazwa związana z wyjazdem w kierunku Chojny. Brama wieżowa, dwustopniowa, na rzucie prostokąta o wymiarach 6,5 m x 7,5 m. Do XIX wieku zespół bramy składał się z bramy wewnętrznej, szyi bramnej i przedbramia. Dolny stopień bramy wewnętrznej złożony jest z dwóch części: dolnej dwukondygnacyjnej części kamiennej, z ceglanym przejazdem i górnej jednokondygnacyjnej części ceglanej.

Brama ta posiadała pionowo zasuwaną drewnianą kratę z żelaznymi kolcami zwaną broną. W okresie późniejszym zastąpiono ją kratami żelaznymi podnoszonymi w czasie dnia i zasuwanymi na noc. Wskazują na to wgłębienia w murze istniejącej bramy. Poza tym brama posiadała potężne podwójne drzwi zrobione z bukowego drzewa i okute gwoździami z dużymi głowami, a także most zwodzony. Ma ona kwadratową kamienną podstawę, na której w XV wieku została wykonana wieża z cegły, a w XVI wieku osadzono ośmioboczne nadbudowy dla obserwacji ruchu wojsk nieprzyjacielskich, zwieńczone spiczastym hełmem. Widać również otwory strzelnicze. Wejście do Bramy Chojeńskiej prowadziło poprzez kamienne schody od strony miasta. Przejścia do górnych kondygnacji wewnątrz wież odbywały się za pomocą drabin.Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza