Reklama [góra]


Rząd zapowiada zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko funkcjonariuszom [video]Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zaostrzenie kar za ataki na funkcjonariuszy służb mundurowych.
Projekt ustawy ma być gotowy do końca miesiąca i ma dotyczyć między innymi  czynnej  napaść na funkcjonariusza, znieważenie go i naruszanie jego nietykalności. 

Działania  to reakcja na wydarzenia z soboty 12 września .Policjanci wezwani na interwencję w Pastuchowie (gm. Jaworzyna Śląska) ws. pobicia jednego z mieszkańców zostali zaatakowani przez dwóch mężczyzn. Pomimo ataku, funkcjonariusze nie przestali działać – na miejscu zatrzymali jednego z napastników, natomiast drugi został zatrzymany w niedługim czasie. Obaj zatrzymani byli pod wpływem alkoholu

Od 2015 r. do sierpnia 2020 r. Policja odnotowała ponad 20 tys. stwierdzonych przestępstw naruszenia nietykalności policjantów oraz blisko 1500 czynnych napaści na nich. W tym okresie odnotowano również ponad 50 tys. przypadków znieważania funkcjonariuszy publicznych. Od 1 października 2020 r. wejdą w życie przyjęte już przepisy ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, na podstawie której funkcjonariuszowi będzie przysługiwała bezpłatna ochrona prawna zapewniana bezpośrednio przez formację, jeżeli został pokrzywdzony przestępstwem naruszenia nietykalności, czynnej napaści bądź znieważania.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.