Prokurator Krajowy chce ścigać organizatorów protestów

Prokurator Krajowy przygotował wytyczne dla śledczych w kwestii postępowania z organizatorami masowych protestów dotyczących orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji i nakłaniania do nich. W instrukcji nakazuje śledczym w całej Polsce ściganie organizatorów protestów oraz osoby, które namawiają do udziału w demonstracjach. 


- Polecam niezwłoczne informowanie Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej o każdym zarejestrowanym postępowaniu, którego przedmiotem jest sprowadzenie, w związku z odbywającymi się obecnie nielegalnymi zgromadzeniami, niebezpieczeństwa dla życia i lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach - czytamy w piśmie, do którego dotarł dziennikarz RMF FM Patryk Michalski.

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski szczegółowo określił, jakie zarzuty mogą być stawiane nie tylko tym, którzy dopuszczają się aktu wandalizmu czy ataku na funkcjonariuszy policji, ale również tym, którzy po prostu organizują protesty i nawołują do nich. Według niego, każda taka osoba powinna usłyszeć zarzuty.

Według Prokuratora Krajowego ze względu na stan epidemii zgromadzenia powyżej pięciu osób są niedozwolone, a nawoływanie do masowych protestów jest przestępstwem przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, bo prowadzi do "szerzenia choroby zakaźnej".
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza