Seria wypadków w regonie. Policja apeluje o ostrożność

Warunki jazdy z dnia na dzień są coraz gorsze, dlatego gryfińscy policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Zmieniające się warunki atmosferyczne w okresie jesiennym mają duży wpływ na sytuacje na drogach. Policjanci apelują zarówno do kierowców jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy, że w wielu miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, a w skrajnych przypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem.

Wyprzedzanie, wymijanie, jazda po łuku drogi w takich warunkach może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są niekorzystne, zwolnić w myśl zasady, że; "wolniej znaczy bezpieczniej". Pamiętajmy także o tym, że zmienna pogoda (opady deszczu i śliska nawierzchnia dróg oraz gęste mgły) wymaga od kierowców szczególnej rozwagi i odpowiedniego przygotowania. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym uwarunkowane jest wieloma czynnikami, ale w dużej mierze zależy od samych uczestników. Przestrzegajmy więc elementarnych zasad bezpieczeństwa na drodze.

Pieszym uczestnikom ruchu drogowego warto również przypomnieć o elementach odblaskowych, które powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej. Nawet jeden mały odblask, widoczny dla kierującego, może uratować życie! Nośmy elementy odblaskowe nie tylko w porze od zmierzchu do świtu. Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą stroną drogi – to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza