Gmina zapowiada działania przeciwko trucicielom. Dron sprawdzi co jest spalane piecach?Na bardzo złą jakość powietrza w Chojnie od kilku tygodni zwracają uwagę nasi czytelnicy. Na zdjęciach przesyłanych do naszej redakcji widać czarny gryzący dym wydobywający się z kominów. Problem zauważyła również burmistrz Barbara Rawecka, która zapowiedziała działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w mieście.

- Wiele osób z gminy Chojna przyszło do mnie z takimi uwagami i prośbami dotyczącymi palenia w piecach a szczególnie zanieczyszczania środowiska przez osoby, które palą różne rzeczy w śmieciach. Często to są też plastiki, płyty laminowane. (...) w związku z tym, że jest to szerszy problem, staramy się kupić drona, który będzie monitorował jakość powietrza - mówi burmistrz Rawecka.

Dron miałby w miejscu wskazanym przez osoby, które mają zastrzeżenia co do jakości spalanych rzeczy, będzie mógł podlecieć pod komin i za pomocą specjalnych czujnik sprawdzić co jest spalane i czy dym zawiera szkodliwe substancje i pyły. 

Tzw. drony antysmogowe działają już w kilku miastach w Polsce. Maszyny bezzałogowe wyposażone w wysokospecjalistyczne zestawy czujników wykonają prace monitoringu jakości powietrza, sprawdzą, co wydobywa się z komina i co najważniejsze, w jakim stężeniu.

Burmistrz Barbara Rawecka przypomniała, że gmina prowadzi proekologiczne działania. W tym roku ogłoszono nabór na wymianę źródeł ciepła z którego skorzystało 40 osób posiadających mieszkania w budynkach wielorodzinnych. Samorząd dofinansował wymianę pieców. Urzędnicy pomagają również wypełnić dokumenty dla właścicieli domków jednorodzinnych, którzy chcą zgłosić się do dofinansowania np. z programu "Czyste Powietrze". 

Powróci "Straż Miejska"? 

Jeszcze kilka lat temu w Chojnie funkcjonowała straż miejska. Formacja została rozwiązana w styczniu 2016 roku. Policja nie ma czasu na kontrolowanie miejsc związanych z dzikimi wysypiskami lub osobami, które trują środowisko paląc w piecach śmieci. 

- Bardzo bym szanowną radę prosił abyśmy zastanowili się nad pomysłem powołania straży miejskiej. Nie mam tutaj na myśli aby straż miejską powołać tylko do pilnowania ochrony środowiska i osób, które niewłaściwie palą w śmieciach. Chodzi mi ogólnie o bezpieczeństwo w naszej gminie. (...) W te święta mieliśmy bardzo dużo przestępstw (dotyczących włamań - red.) - powiedział przewodniczący rady Radosław Karwan. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza