Niezwykła podróż wilka. Przemierzył tysiące kilometrów. Był śledzony za pomocą nadajnika GPS


Wilki to stworzenie, które potrafi pokonać setki kilometrów. Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" opublikowało niesamowitą historię ze śladem GPS, którą zwierzak przebył na terenie Polski i Niemiec. 

Wilk ze stacją obrożną zwaną Gustaw pokonał ponad 10.000 kilometrów w Niemczech i Polsce w okresie od marca 2019 do kwietnia 2020 roku śledzenie jego wędrówki możliwe było dzięki nadajnikowi GPS.

Z Dessau w niemieckim stanie Sachsen-Anhalt wilk przeszedł do Rostocka w północnych Niemczech, następnie do Hamburga, a następnie na północny zachód od Schleswig-Holsztyn. Stamtąd konsekwentnie szedł na wschód do Schwedt, tutaj minął granice. Gustaw kontynuował tam biwak od maja 2019 do marca 2020 r a następnie ruszył w podróż wzdłuż wybrzeża do... Gdańska. 

W trakcie wyjazdu wilk przekroczył między innymi 27 autostrady i setki dróg krajowych. Przemierzył też ważne drogi wodne, takie jak Łaba, Kanał Bałtycki Morza Północnego i Odrę.

Zapisy z nadajnika GPS analizował jeden ze studentów z Brandenburgii. Jego obserwacją zajmuje się teraz dr Maciej Szewczyk z wydziału biologii Uniwersytetu Gdańskiego - Gustav za tydzień może być już 200 km dalej, ale zakładamy, że jeśli od wiosny nie zmienił swojego terytorium, to właśnie tutaj chce się osiedlić – powiedział naukowiec w Radiu ESKA.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza