Ptasia grypa dotarła do naszego regionu


Osłabionego ptaka znaleziono w gryfińskim parku. Straż Miejska zwróciła się o pomoc do wolontariuszy ze szczecińskiej fundacji Dzika Ostoja. Zwierzę zostało przebadane pod kątem wirusa H5N1 znanym jako ptasia grypa, wynik okazał się pozytywny. 

- Kilka dni temu otrzymaliśmy zgłoszenie od dyżurnego Straży Miejskiej w Gryfinie do osłabionego ptaka który znajdował się w parku na terenie miasta Gryfino (...) Zwierzę miało silne objawy neurologiczne dlatego zachowana została wszelka ostrożność. Niezwłocznie powiadomiony został Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gryfinie który zabezpieczył ptaka i pobrał próbki. Te zostały wysłane do Puław. Wynik jaki otrzymaliśmy to niestety H5N1 czyli wirus ptasiej grypy - informuje Michał Kudawski. 

Zarażony ptatk, który przebywał w gryfińskim parku to gęś tundrowa. Wirus ten przenoszony jest przez żywe ptactwo. Zakażenie następuje poprzez kontakt zdrowego osobnika (w tym człowieka), z osobnikiem zakażonym. Choroba wywołana wirusem H5N1 jest w dużym odsetku śmiertelna. 

- Jeśli podczas spaceru spotkacie ptaka z podobnymi objawami takie jak widzicie na filmie nie podejmujcie go tylko powiadomcie odpowiednie służby! Nie zabierajcie go również do domu lub gospodarstw w którym przetrzymywane są ptaki! Nie przywoźcie takich ptaków do ośrodków rehabilitacji zwierząt! Najbardziej podatne na tą chorobę jest dzikie ptactwo wodne (łabędzie, gęsi, kaczki oraz ptaki drapieżne). Pragnę serdecznie podziękować Inspekcji Weterynaryjnej w Gryfinie za poważne potraktowanie problemu i pomoc w zabezpieczeniu chorego ptaka - dodaje Kudawski. 

fot. Facebook Michał Kudawski
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza