Uczniowie nie skorzystają Erasmus+? Polska może dużo stracić wetując unijny budżet


Polsko - węgierskie weto w sprawie unijnego budżetu może mieć gigantyczne skutki dla naszego życia społecznego w ciągu najbliższych lat. 

Według RMF24 nasz kraj może stracić ponad 64 mld euro w przeciągu 3 lat z powodu niebrania udział w Funduszu Odbudowy. Komisja Europejska rozważa opcję zmniejszenia kwoty należne Polsce i Węgrom lub podział pieniędzy pomiędzy 25 krajów Unii Europejski.

Na skutek decyzji rząd już od nowego roku nie będzie finasowania programów między innymi Erasmus+ na którego korzystali uczniowie z naszego regionu. Szkoły w Chojnie i w Nawodnej.  

Co to jest Erasmus+?

To program umożliwiający uczestnictwo w wymianach międzynarodowych, finansowanych przez Unię Europejską. Studenci uczelni wyższych mogą zarówno studiować za granicą jak i odbyć praktyki w innym kraju. W trakcie studiów licencjackich i magisterskich można skorzystać z programu dwukrotnie. Podczas jednego cyklu studiów wymiana może trwać od 2 do 12 miesięcy.

Zainteresowany, spośród miejsc, które oferuje rodzima uczelnia, sam wybiera kraj oraz uczelnię, na którą chce wyjechać. Mobilność studentów nadzorowana jest przez Narodową Agencję programu Erasmus+, którą w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Wybór destynacji jest bardzo szeroki, gdyż w programie bierze udział aż 28 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja i Macedonia.

foto/archiwum 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza