Wspólnota Sant’Egidio: Dziękujemy, że jesteście z nami – „bo nikt nie ratuje się sam”Drodzy Przyjaciele i Dobroczyńcy! 

Głęboko wierzymy, że to Boże Narodzenie będzie dla wszystkich prawdziwym świętem rodzącej się nadziei i miłości, i że każdy gest dobroci, jaki czynimy względem potrzebujących braci i sióstr, jest krokiem w stronę Królestwa Pokoju przynoszonego temu światu przez Dzieciątko Jezus! 

Dziękujemy, że jesteście z nami – „bo nikt nie ratuje się sam”. (papież Franciszek) 

Z najserdeczniejszymi świątecznymi życzeniami 
Wspólnota Sant’Egidio 


Nikt nie ratuje się sam! 

Te słowa papieża Franciszka w Chojnie i okolicach nabrały w czasie Adwentu przygotowującego do przeżycia świąt Bożego Narodzenia konkretnego wymiaru. Ponad 250 osób otrzymało świąteczne upominki: artykuły żywnościowe, domową chemię, słodkości i przede wszystkim dobre słowo i świąteczne życzenia. Wspólnota Sant’Egidio, tradycyjnie już łącząc swoje działania ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie i Parafialnym Zespołem Caritas Parafii Świętej Trójcy, a także rzeszą ludzi dobrej woli, których co rok przybywa, przygotowała bogate paczki podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju, osobom w podeszłym wieku, samotnym i chorym, osobom i rodzinom w trudnej sytuacji materialnej, a także przyjaciołom z Ukrainy uczęszczającym do Szkoły Języka i Kultury Polskiej, którzy spędzą święta daleko od ojczyzny. W tym roku nie możemy wzorem ubiegłego zasiąść z nimi do wspólnej Wigilii. Chcemy więc choć w ten sposób wyrazić naszą bliskość i życzliwość.

Całe to dobro dzięki wielkiej szczodrości mieszkańców Chojny, którzy licznie odpowiedzieli na zbiórki zorganizowane w „Korczaku” – tu upominki przynosili uczniowie i ich rodzice; w kościele Świętej Trójcy, gdzie zbiórkę prowadził Caritas i w sklepie Intermarche, który przyjął wolontariuszy z Sant’Egidio. Portal Chojna24 pomógł nam rozpropagować tę akcję i przygotował piękne nalepki na upominkowe torby.

Do DPS-u w Trzcińsku-Zdroju, którego podopiecznych obecna sytuacja pandemii dotyka szczególnie dotkliwie już od wiosny i powiększa ich samotność, upominki dotarły już w piątek, 18 grudnia. Dołączyliśmy do nich kartki świąteczne i życzenia. Ze względów sanitarnych niemożliwe było osobiste złożenie życzeń mieszkańcom. Nie mogliśmy osobiście ich uściskać czy choćby wejść do domu opieki. Tylko z okien wyjrzało kilka znajomych twarzy zdumionych naszym widokiem, gdy wypakowywaliśmy upominki. Ale te kilka promiennych uśmiechów i machających rąk pozwala nam wierzyć, że choć trochę osłodziliśmy ich samotność na święta i daliśmy znak, że mają ważne miejsce w naszych sercach!

W niedzielę, 20 grudnia i w kolejnych dniach z pomocą wolontariuszy odwiedziliśmy ze świątecznymi upominkami wielu przyjaciół w potrzebie, z którymi w ubiegłych latach zasiadaliśmy do wspólnej Wigilii, a także wiele innych osób, do których przyjaźń z ubogimi nas zaprowadziła.

To były niezwykłe spotkania zbliżające do tajemnicy Bożego Narodzenia, pełne dobrych życzeń, radości i wzruszenia.

Adwentowy czas oczekiwania stał się czasem budzenia nadziei na bardziej braterski i solidarny świat, zaczynając od naszego małego podwórka. Dzięki wielu ludziom dobrej woli z Chojny i okolic dotknęliśmy niejako cudu rozmnożenia… podarunków, które przez nas przekazujecie potrzebującym i zwykłej-niezwykłej ludzkiej dobroci i serdeczności, tak potrzebnych nam wszystkim, bo przynoszących nadzieję!

Dzielimy się więc z Wami tą nadzieją i radością: zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą inne, ale ważne, piękne i prawdziwe!

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza