Gmina chciałaby przejąć zabytkowy klasztor w którym znajduje się luksusowy hotel i restauracja

Burmistrz Cedyni Adam Zarzycki ma pomysł na zagospodarowanie zabytkowego klasztoru w Cedyni. Problemem jest jednak brak pieniędzy na zakup obiektu od prywatnego właściciela. 

Pomysł na przejęcie obiektu pojawił się kilka lat temu gdy burmistrzem była Gabriela Kotowicz. Planowano tu przenieść między innymi Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu. Obiekt w którym znajduje się hotel i restauracja jest wystawiony na sprzedaż za 17 milionów złotych. 

W rozmowie z Radiem Szczecin burmistrz Adam Zarzycki powiedział, że chce zachęcić stronę rządową do tego aby powstało tu wysunięte najdalej na zachód muzeum oręża wojska polskiego. 

Klasztor cysterek został założony w 1266 roku, zakonnice przebywały tu do 1611 roku. Następnie obiekt został przekształcony w urząd elektora brandenburskiego. W 1637 został niemal całkowicie zniszczony, co prawda zaczęto jego odbudowę ale część budynków strawił w 1699 roku pożar. Po odbudowie zachodniego skrzydła powstał tu Królewski Urząd Pocztowy, który znajdował się tu aż do 1945 roku, gdy ponownie w wyniku działań wojennych został zniszczony. W roku 1997 zrujnowany klasztor przeszedł w prywatne ręce. Po ośmiu latach prac remontowych, prowadzonych z wielką pieczołowitością i pod czujnym okiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, po ponad 50 latach bycia ruiną stare mury ponownie ożyły. 


fot. Klasztor Cedynia

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza