Jak przygotować się do pierwszej inwestycji online? O czym należy pamiętać?


Podjęcie decyzji o rozpoczęciu przygody z tradingiem zwykle przychodzi dość łatwo. Wystarczy wyobrazić sobie ewentualne zyski, jakie można osiągnąć trafionymi ruchami inwestycyjnymi. Schody zaczynają się, gdy przychodzi dokonać pierwszego zakupu lub w momencie popełnienia pierwszego błędu. Odpowiednie przygotowanie się do handlu online jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Co jednak trzeba zrobić i na jakie pytania odpowiedzieć, by faktycznie liczyć na zyski? Od czego zacząć inwestowanie przez Internet? 

Nie tylko podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestowania online jest stosunkowo łatwe. Samo wejście w ten świat, z technicznego punktu widzenia, nie wydaje się dziś specjalnie skomplikowane. Wystarczy wcześniej wybrana platforma handlowa lub rachunek maklerski (a przypadku kryptowalut giełda i specjalny portfel), by móc zacząć rozglądać się za pierwszymi okazjami do pomnożenia startowego kapitału. Aby jednak osiągnąć sukces, niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie się do planowanych ruchów handlowych. W tym celu niezbędne jest opracowanie strategii inwestycyjnej. To nic innego jak ogólny pomysł na zarabianie za pomocą tradingu, który uwzględnia takie elementy jak specyfika wybranych aktywów oraz indywidualna sytuacja inwestora w chwili wejścia na rynek. Dobrze skonstruowany plan działania zawiera również wskazówki co do ruchów handlowych, jakie należy wykonać np. po utracie części pieniędzy. Ponadto, uwzględnia się w nim czas na prawidłową analizę danych i wyłowienie informacji, które pomogą podjąć słuszną decyzję inwestycyjną. Skonstruowanie własnej strategii nie jest łatwe i wymaga czasu oraz wprawy. W trakcie przygody z tradingiem online taktyka ta zwykle ewoluuje wraz z rosnącą wiedzą inwestora. W stworzeniu indywidualnego planu działania może pomóc na samym początku podjęcie następujących kroków. 

Określ swój budżet 

Podstawą do rozpoczęcia skutecznego inwestowania jest określenie swojego budżetu. Nie wystarczy jednak odpowiedzieć sobie, jaką gotówką się dysponuje. Środki, które chce się przeznaczyć na trading, należy podzielić na kilka pułapów. Po pierwsze – sprawdź, ile pieniędzy możesz (chcesz?) zainwestować. Po drugie – z całej tej kwoty wydziel część (np. 50%), którą jesteś w stanie od razu upłynnić w wybranych aktywach. Pozostałe kapitał podziel na kolejne części (np. po 25%) i pomyśl o ich zainwestowaniu w innych, pewniejszych źródłach (np. fundusz inwestycyjny). Zweryfikuj swoje możliwości z cenami środków, którymi chcesz handlować. Następnie określ, ile możesz stracić. To niezwykle istotne, gdyż każdy ruch handlowy obarczony jest ryzykiem utraty części kapitału. Przekroczenie pewnego pułapu, jaki samodzielnie sobie narzucisz, będzie jasnym sygnałem do zmiany taktyki inwestycyjnej lub do całkowitej rezygnacji z dalszych działań. Ewentualny margines błędu zawsze wyrażaj w procentach. Dokładnie przelicz, jaki odsetek utraconych pieniędzy zaboli Cię najmocniej. W podobny sposób określ wreszcie, ile jesteś w stanie realnie zarobić. Ustalenie realnego celu pozwala chłodniej myśleć i podejmować racjonalne decyzje inwestycyjne. 

Wybierz, w co chcesz inwestować 

Wiesz już, ile możesz zainwestować, ale czy wiesz, w co. Wybranie aktywów bazowych jest bardzo istotne. Zupełnie inaczej zarabia się na surowcach, walutach kryptograficznych, akcjach, ETF-ach, rynku Forex itd. Nie należy w tym względzie kierować się modą. Decydując się na dany produkt, trzeba wziąć pod uwagę to, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na inwestycje i jak rozumiemy funkcjonowanie poszczególnych rynków. Mówiąc prościej – część aktywów będzie dla niektórych osób za droga i nie chodzi tu o cenę, która uniemożliwi dokonanie jednorazowego zakupu, ale bardziej o zbyt wysoką kwotę do zamrożenia na samym początku przygody z tradingiem. Określ więc te produkty, w które faktycznie opłaci Ci się inwestować bez ponoszenia niepotrzebnie wysokiego ryzyka. Odpowiedz sobie, czy wiesz, co wpływa na zmianę ceny wybranego produktu, jak często może ona nastąpić i kiedy najlepiej dokonać kupna lub sprzedaży. 

Zapomnij o emocjach 

Emocje to nieodłączny element inwestowania. Aby jednak odnieść sukces, powinny one odgrywać możliwie najmniejszą rolę. Najgroźniejsze wydają się strach oraz chciwość. Pierwszy paraliżuje tradera i nie pozwala mu dokonać zakupu, który nawet po dogłębnym przeanalizowaniu wydaje się bardzo opłacalny. Z kolei chciwość jest prostą drogą do bankructwa. Każdy inwestor chce zarobić, ale nie może tego robić za wszelką cenę. Pomyłki są wpisane we wszystkie decyzje handlowe. Po błędnej inwestycji najgorzej jest zacząć kupować w celu odegrania się. Nie wolno myśleć tylko pod kątem zarabiania. Czasem niezbędne jest poczynienie kroków mających na celu zminimalizować straty. Innym istotnym psychologicznym aspektem jest nieuleganie gniewowi. Trading bez żadnej analizy, motywowany jedynie złością lub paniką, jeszcze nikomu nie wyszedł na dobre. 

Analizuj i ucz się 

Bez umiejętnej analizy danych nie ma skutecznego inwestowania. Przed każdą decyzją handlową sprawdź, czy na pewno planowany krok będzie dla Ciebie opłacalny. Zobacz, jak przedstawia się historyczny wykres cenowy wybranego aktywu, jak reagował kurs w analogicznym okresie przed rokiem lub kilkoma laty. Określ też, czy ostatnie wydarzenia na świecie nie wpłyną diametralnie na cenę produktu. Warto zapoznać się ze spekulacjami ekspertów i ich opiniami o przyszłości danego aktywu. Każda taka informacja może pomóc w podjęciu prawidłowych kroków. Nie spoczywaj też na laurach. Trading to nieustanna nauka. Czytaj, wyciągaj wnioski po błędach, korzystaj z doświadczenia bardziej wprawionych traderów, którzy dzielą się swoją wiedzą w sieci. Wszystko to może zaprocentować w przyszłości.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza