Nieuprawniony pojazd na miejscu dla niepełnosprawnych. Właściciel pojazdu nie mógł zostać ukarany przez policję?


Pani Agnieszka zgłosiła na policję, że na miejscu dla niepełnosprawnych jest zaparkowany nieuprawniony pojazd. Gdy na miejsce przyjechał patrol, okazało się, że właściciela pojazdu nie można ukarać...

Podstawą do korzystania ze specjalnych miejsc parkingowych jest (teoretycznie) określony – poważny problem zdrowotny. W praktyce wymagana jest również tzw. karta parkingowa- którą należy umieścić w samochodzie. Uprawionymi do posiadania karty parkingowej są osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, całkowitą niezdolnością do pracy i niezdolnością do samodzielnej egzystencji lub częściową niezdolnością do prac przyznaną ze względu na schorzenia związane z narządem ruchu. 

Pani Agnieszka w rozmowie z naszym dziennikarzem przyznaje, że sama ma niepełnosprawne dziecko i przez wiele lat dosyć często zdarzało jej się zwracać uwagę kierowcom, którzy bezpodstawnie zajmowali miejsca dla niepełnosprawnych. Jej ostatnia interwencja dotyczyła zdarzenia na parkingu przy dworcu PKP w Chojnie, doszło do niego w ostatnich dniach. 

Policjanci, którzy przyjechali na miejsce poinformowali, że nie mogą ukarać kierowcy... ponieważ parking znajduje się na terenie prywatnym PKP. Nie mniej jednak apelujemy o nie zajmowanie takich miejsc przez zdrowe osoby. Specjalne koperty są umiejscawiane blisko wejścia dl sklepów czy budynków, a samo miejsce jest znacznie większe, właśnie dlatego aby ułatwić życie osobie niepełnosprawnej. 

Aktualizacja, 10:48

Skontaktował się z nami właściciel pojazdu, który przeprasza za swoje zachowanie i obiecał, że równowartość mandatu, który mógłby otrzymać, wpłaci na cele charytatywne - przepraszam, zrobiłem to naprawdę nieświadomie, rano mocno spieszyłem się na pociąg, było ciemno i nawet nie zauważyłem znaku. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza