Praca z domu a wypalenie zawodowe. Jak odzyskać motywację?


Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego, szczególnie w momencie, gdy coraz trudniejsze staje się oddzielenie życia zawodowego od rodzinnego. W obecnych czasach, gdy wiele osób pracuje i mieszka w jednej przestrzeni, staje się to wyjątkowo widoczne i uciążliwe.

Osoby, które muszą pracować z domu często mają problem z wyznaczeniem momentu, w którym kończy się ich dzień pracy, a zaczyna życie prywatne. Jesteśmy nieustannie połączeni z Internetem, więc bez odpowiedniego oddzielenia tych dwóch stref, wiadomości od współpracowników lub telefony od pracodawcy mogą uniemożliwiać oderwanie się od obowiązków zawodowych nawet po godzinach.

Co sprzyja wypaleniu zawodowemu?

To uczucie ciągłego bycia w zasięgu innych może sprawić, że czujemy się wyczerpani fizycznie i emocjonalnie. Zdarza się, że trudno jest myśleć o czymś innym niż czekające obowiązki, co działa negatywnie nie tylko na kontakty z najbliższymi, ale odsuwa na dalszy plan własne zainteresowania, pasje i ulubione sposoby na spędzanie czasu wolnego - oglądaniu seriali, czytaniu książek lub graniu w gry hazardowe online. W dłuższej perspektywie, takie zachowanie może przekształcić się w cykl chronicznego zmęczenia, od którego bardzo blisko jest to wypalenia zawodowego.

Osoby, których dotyka wypalenie zawodowe często idą spać wyczerpani i budzą się równie zmęczeni. Nie cieszą ich sukcesy ani dalszy rozwój zawodowy. Pracując z domu łączą w jednej przestrzeni kilka ról - od pracy, odpoczynek i życie osobiste, po opiekę nad dziećmi lub starszymi członkami rodziny. Dotychczasowe wizyty w siłowniach lub spotkania z przyjaciółmi na mieście, które często działały odstresowująco, zostały zastąpione ćwiczeniami w domu i zamawianiem jedzenia. Wszystko to jeszcze bardziej nasila wypalenie.

Pierwsze objawy wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe doświadczane podczas pracy w domu może nie być łatwe do zdiagnozowania, ponieważ większość z nas na co dzień doświadcza dużego stresu i niepokoju emocjonalnego. Jednym z głównym sygnałów, że dzieje się coś nie tak jest to, że stan wyczerpania utrzymuje się przez dłuższy czas, a codziennej pracy może towarzyszyć poczucie utraty kontroli nad zadaniami i niedotrzymywanie terminów.

Nieustanne zmiany nastrojów, oraz poczucie beznadziei, a także mniejsze zainteresowanie rzeczami, które dotychczas sprawiały radość to kolejne ze wskazówek, które mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś nie tak.

Najbardziej dotkliwe i najpoważniejsze objawy wypalenia zawodowego są połączone z objawami fizycznymi - bólami i zawrotami głowy, problemami żołądkowymi, a nawet omdleniami i kołataniem serca.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Wypalenie zawodowe to poważny problem, którego może nie rozwiązać nawet dłuższa przerwa w pracy. Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań jest drastyczna zmiana warunków pracy i nawyków. Rozmowa z przełożonym, prośba o zmniejszenie ilości obowiązków lub przejście na inne stanowisko, to czasami najtrudniejsze, jednak najbardziej efektywne sposoby na poprawę samopoczucia.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza