Zbierali zamarznięte winogrona. Powstanie z nich wyjątkowe lodowe wino [foto]


Mrozy, które ostatnio nawiedziły nasz region pozwoliły właścicielom winnicy Turnau w Baniewicach na zebranie winogron, które posłużą do produkcji specjalnego wina lodowego. 

Po raz pierwszy od dłuższego czasu temperatura w naszym województwie spadła poniżej -10 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze można rozpocząć zbiory winogron, które posłużą do produkcji wina lodowego. 

- Udało się! W nocy temperatura spadła do -11 stopni i o 5 rano rozpoczęliśmy pierwsze w tym roku zbiory!  Nad ranem zmrożone grona trafiły do prasy, dając gęsty, złoty nektar, z którego powstanie wino lodowe - napisano na stronie winnicy. 

Zbiory rozpoczęły się już o 4 nad ranem. Przy minusowej temperaturze należało również wyciskać winogron. Zebrano około dwóch ton owoców. Lodowe wino jest bardzo słodkie. Te z winnicy Turnau będzie unikatowe, zostanie wyprodukowanych około 900 butelek. 

Winnica Turnau została założona przez Zbigniewa, Grzegorza i Jacka Turnauów oraz Tomasza Kasickiego w Baniewicach w gminie Banie Sięgające 2010 roku nasadzenia oraz remont dziewiętnastowiecznego budynku gospodarczego pozwoliły na stworzenie nowoczesnej winnicy z własną przetwórnią. Obecnie Winnica Turnau liczy sobie 34 hektary, na których uprawiane są takie szczepy jak riesling, chardonnay, hibernal, solaris, pinot noir, rondo i regent.

fot. Winnica Turnau Facebook
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza