Reklama [góra]


Czołgi na ulicach. 76 lat temu rozpoczęły się walki o Chojnę

 


Miłośnicy historii regionu pod nazwą opublikowali wypis opisujący wydarzenia które miały miejsce dokładnie 76 lat temu. Historię przybliżył autor strony "Chojeńskie zapiski" na Facebooku.

Strona na łamach portalu społecznościowego zajmuję stworzeniem chojeńskiego kalendarium. Dokładnie 4 lutego 1945 roku rozpoczęły się walki o Chojnę. 

Do obrony miasta Niemcy skierowali 3 kompanię (ok. 50 żołnierzy) z SS-Fallschirmjäger-Bataillon 600, która to jednostka dowodzona była jako całość przez SS-Obersturmbannführera Ottona Skorzeny-ego. Nastąpiła ewakuacja ludności niemieckiej miasta przez Schwedt/Oder w głąb Niemiec, a burmistrz został przez sąd SS pod przewodnictwem oficera SS Otto Skorzenego skazany na karę śmierci przez powieszenie.  Do miasta skierowano również jednostkę Volkssturmu z Hamburga (ok.600 żołnierzy). Około  godz.16.00 do miasta od strony Nawodnej wjechały czołgi 219 Brygady Pancernej dowodzonej przez płk E. Wajnruba.  Przejechały przez dzisiejsze ulice: Bałtycką, Chrobrego, Mieszka I i Dworcową gdzie napotkały silny opór co zmusiło je do wycofania się z miasta. 

Nieco później w Barnkowie walkę z Sowietami stoczyli żołnierze wspomnianej już wyżej 3 kompanii. Oni również stawili silny opór i odparli sowieckie natarcie. Jednakże po podciągnięciu przez Rosjan posiłków, Niemcy zmuszeni zostali do wycofania się. Nad ranem 5 lutego 1945 ostatni niemieccy żołnierze opuszczają Königsberg i wycofują się na przyczółek mostowy w okolicach Krajnika Dolnego. Podczas walk Niemcy zniszczyli około 16 czołgów sowieckich. W samym mieście zniszczeniu i spaleniu w wyniku ostrzału uległo kilka budynków przy  ulicy Basztowej i Chrobrego oraz  ratusz i dworzec kolejowy. 

Dnia 16 lutego 1945 r. wojska Armii Czerwonej spaliły całe centrum miasta z kościołem Najświętszej Marii Panny i ratuszem, substancja miejska została zniszczona w 80 procentach.Z tej okazji przypominany inscenizację która odbyła się 9 lutego 2014 rok  w centrum Chojny. 


fot. archwium /rocznik chojeński/Wikipedia 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.