Każdy pacjent zaszczepiony przeciwko covid-19 otrzyma kod QR. Szczepieni potwierdzi aplikacja


Narodowy Program Szczepień w Polsce wciąż budzi wiele emocji. Niewykluczone, że w przyszłości tylko zaszczepione osoby będą mogły np. przekraczać granicę. Niedawno poinformowano, że każdy pacjent, który przyjął dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19, może pobrać kod QR potwierdzający szczepienie.

Każdy, kto otrzyma drugą dawkę szczepionki, będzie mógł pobrać na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mObywatel kod QR, w którym zapisana będzie informacja o przebytym szczepieniu. Kod będzie miał datę ważności. O wydruk kodu QR można również poprosić punkt szczepień.

Jak działa aplikacja „Zaszczepieni”

Obecnie kod QR może być przydatny przy wjeździe do Polski – od 28 grudnia 2020 r. osoby, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19, nie są kierowane na kwarantannę.

Aplikacja mobilna „Zaszczepieni” umożliwia potwierdzenie, że ktoś, kto pokazuje nam kod QR, jest rzeczywiście zaszczepiony. Aplikacja sprawdza ważność i poprawność kodu QR osoby zaszczepionej. Pokazuje też podstawowe dane o jego właścicielu, w tym imiona, pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzin. Dzięki temu można sprawdzić, że jest to kod osoby, która go okazuje. Osoba, która pokazuje do skanowania kod QR, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w kodzie.

Aplikacja działa offline, a połączenia z Internetem potrzebuje jedynie w przypadku aktualizacji programu.

Aplikacja „Zaszczepieni” jest do pobrania w Google Play i App Store.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza