Muzeum zakupiło nowe eksponaty


Muzeum w Gozdowicach zakupiło od Mikołaja Poraj Paciorka nowe eksponaty. Zestaw przedstawia zbiór pamiątek po przedwojennym żołnierzu lotnictwa Czesławie Bis.

Weteran walk września 1939 roku, ranny pod Kownem. Wcielony do Ludowego Wojska Polskiego w 1944 i przeniesiony do kompani lotniczej. Przeniesiony do rezerwy w 1947 roku. W ramach zakupu, do muzealnych zbiorów trafi: książeczka ewidencji do opanowania programu lotów, informacje o lotach i wykonanych zadaniach. Książka robocza kursanta. Opisująca zadania dla żołnierzy lotnictwa, które miał do wykonania w danym dniu służby ćwiczeń. 

Trzy legitymacje do odznaczeń. Legitymacja Srebrnego Krzyża Zasługi. Legitymacja Medal 10 lecie Polski Ludowej. Legitymacja do Złotego Krzyża Zasługi. Legitymacja do Odznaki Tarczy Grunwaldu. Legitymacja Ligi Lotniczej okręgu Warszawskiego. Legitymacja do odznaki skoczka spadochronowego, legitymacja 1 wzoru, unikatowa pozycja dokumentów z okresu wczesnego Wojska Polskiego 1943-1945. 

Legitymacja wydana w 1946 roku przez Szefa Służby Spadochronowo Desantowego. Książeczka wojskowa z przydziałami wojskowymi z historią 10 lat w służbie Wojska Polskiego. Najciekawszym eksponatem będzie natomiast lotnicza kurtka mundurowa, wzorowana na przedwojennej kurtce lotniczej wz.36. Kurtka najprawdopodobniej zdobyczna z okresu drugiej wojny światowej, przefarbowana na potrzeby Wojska Polskiego w latach 40 -tych na użytek lotnictwa. Kurtka posiada charakterystyczne części mundurów niemieckich M42 produkowanych dla Wehrmachtu oraz oddziałów Waffen SS.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza