Reklama [góra]


Nauczyciele nieufni wobec szczepionki AstraZeneca. Stanowisko ZNP


Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się szczepionek o najwyższej skuteczności dla nauczycieli i pracowników oświaty. Akcja szczepień ma rozpocząć się już w przyszłym tygodniu. 

Stanowisko w tej sprawie ZNP opublikował w mediach społecznościowych Pismo dotyczące szczepień tej grupy ma trafić do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Domagamy się szczepionek o najwyższej skuteczności dla nauczycieli i pracowników oświaty! W tej sprawie piszemy dzisiaj do Ministra Zdrowia .

Informacja ministra Michała Dworczyka, że nauczyciele najprawdopodobniej zostaną zaszczepieni szczepionką firmy AstraZeneca o najniższej skuteczności wywołała wielkie poruszenie wśród nauczycieli.

Europejska Agencja Leków (EMA) wprawdzie dopuściła w piątek tę szczepionkę także dla osób starszych, ale niemieckie służby sanitarne ograniczyły jej stosowanie tylko do osób do 64. roku życia. Decyzja ta wynika z niewielkiej grupy seniorów, która wzięła udział w ostatnim, trzecim etapie badań klinicznych nad szczepionką. Stąd niepokój wśród nauczycieli. Średnia wieku pedagogów w Polsce jest coraz wyższa, mamy bardzo liczną grupę nauczycieli i nauczycielek w wieku okołoemerytalnym i emerytalnym.

Uważamy, że droga do edukacji stacjonarnej wiedzie m.in. przez szczepienia nauczycieli i pracowników oświaty. 

  • Zwiększenie bezpieczeństwa nauczycieli i pracowników oświaty w czasie epidemii koronawirusa poprzez możliwość zaszczepienia się:
  • Jest kluczowe dla zdrowia i życia pół miliona pedagogów, a także prawie 5 mln uczniów oraz ich rodzin i najbliższych,umożliwi powrót do kształcenia w formie stacjonarnej
  • Jest szansą na uczenie w salach lekcyjnych i bezpośredni kontakt uczniów i nauczycieli, który jest najlepszy dla rozwoju i zdrowia dzieci i młodzieży
  • Wpłynie korzystnie na sytuację rodziców uczniów wracających do szkół m.in. poprzez możliwość powrotu do pełnej aktywności zawodowej


Przypomnijmy – w ostatnich tygodniach rząd podjął też decyzję o degradacji nauczycieli w kolejce do szczepionek. Nauczyciele wprawdzie nadal znajdują się w I grupie szczepień, ale w ramach tej grupy są na ostatnim miejscu w kolejce do szczepień.

Domagamy się uruchomienia dobrowolnych szczepień – szczepionką o najwyższej skuteczności:
nauczycieli i pracowników oświaty przed powrotem do szkół oraz tych, którzy cały czas pracują stacjonarnie (są to m.in. nauczyciele wychowania przedszkolnego).

Uważamy, że nauczyciele i pracownicy oświaty powinni być szczepieni na równi (nie przed) z innymi grupami uwzględnionymi w etapie I szczepionką o najwyższej skuteczności.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.