Zbierają szyszki aby zrewitalizować Krzywy Las


Nadleśnictwo Gryfino dokonało pierwszej próby zbioru szyszek z drzew Krzywego Lasu. To krok w procesie rewitalizacji tego wyjątkowego pomnika przyrody w gminie Gryfino.

Nowy Krzywy Las jest potrzebny, aby ta atrakcja przyrodnicza i turystyczna była wciąż obecna na mapie Polski. Krzywe sosny tworzące dzisiejszy pomnik przyrody starzeją się. To naturalny proces, w wyniku którego część drzewa zaczyna już powoli zamierać. Założenie powierzchni zastępczych ma na celu podarowanie Krzywemu Lasowi drugiego życia.

Nasiona z szyszek sosnowych zbiera się w okresie zimowym, gdy są wówczas jeszcze zamknięte. Prace takie najczęściej wykonuje się wspinając na drzewa. Tego sposobu nie można było zastosować w Krzywym Lesie, dlatego też wykorzystano podnośnik.

Lutowy zbiór szyszek był pierwszą próbą pozyskania nasion. Obserwacje drzew tworzących Krzywy Las wskazują, że nie obradzają one już szyszek, tak intensywnie jak przed laty lub obradzają je bardzo kapryśnie. Tych, które kryją w sobie nasionka, trzeba było zatem szukać pośród tych już otwartych. Do kolejnego zbioru trzeba będzie powrócić zapewne w przyszłym roku. Wszystko po to, aby w końcowym efekcie uzyskać i ilość i jakość nasion, która pozwoli na wyhodowanie idealnych sadzonek. Posłużą one do założenia powierzchni, na której będzie można obserwować czy drzewka powtórzą krzywizny jakie obserwujemy u ich rodziców. Po uzyskaniu odpowiedniej ilości szyszek zostaną one przekazane do specjalistycznej wyłuszczarni. Tam podda się je odpowiedniej obróbce, która pozwoli na otrzymanie nasion.

Na drugiej z zaplanowanych powierzchni zastępczych krzywizny sosnowych pni powstaną poprzez celowe deformacje młodych drzew, dokonane przez leśników. Pierwsze prac związane z nasadzeniami planowane są w październiku 2021 r. Obie powierzchnie pozwolą odpowiedzieć na pytanie, komu zawdzięczamy magiczny Krzywy Las: ludziom czy naturze? Rewitalizacja Krzywego Lasu prowadzona jest dzięki wspólnemu zaangażowaniu Gminy Gryfino, Nadleśnictwa Gryfino oraz Fundacji PGE i Grupy PGE.

Fundacja PGE jest partnerem strategicznym rewitalizacji Krzywego Lasu. Projekt jest częścią programu „Lasy Pełne Energii” realizowanego w Grupie PGE od 21 lat.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza