Bezpośrednia ochrona przeciwpożarowa. Wczesna wiosna to jeden z najniebezpieczniejszych okresów w przypadku pożarów.


W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie rozpoczęła się akcja bezpośredniej ochrony przeciwpożarowej, która potrwa aż do późnej jesieni. 

Pod względem zagrożenia pożarowego wczesna wiosna jest to jeden z najniebezpieczniejszych okresów w ciągu roku. Zazwyczaj właśnie wtedy odnotowuje się największą liczbę pożarów. Jest to okres, gdy nie ma jeszcze roślinności zielonej, a suche trawy są często wypalane.

Bardzo przydatną w codziennej ochronie lasu przed pożarami jest infrastruktura, która w ostatnich latach została zmodernizowana. W tym sezonie leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie mają do dyspozycji 56 dostrzegalni, które są wyposażone w kamery lub przebywa na nich obserwator. To z nich prowadzi się wczesną detekcję lasów przed pożarami. Wieże TV i dostrzegalnie pożarowe, które pokrywają obszar dyrekcji, zwykle oddalone są od siebie o kilkanaście kilometrów. Położone są one w miejscach zapewniających najlepsze pole widzenia.

- W każdym z 35 nadleśnictw na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie uruchomiono Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne, które uzupełniają system przeciwpożarowy lasów. To w nich pracują obserwatorzy i dyspozytorzy, którzy wykonują niezwykle odpowiedzialną pracę, gdyż to od ich zależy bezpieczeństwo lasów. W każdym nadleśnictwie codziennie w gotowości utrzymujemy też 35 samochodów patrolowo-gaśniczych. Do dyspozycji mamy też 5 samolotów gaśniczych oraz jeden patrolowy. Dodatkowo w czujności pozostanie blisko 200 leśników - mówi Maciej Lipka.

Prognozy pogody na najbliższe dni zakładają wysokie temperatury powietrza oraz niewielką ilość opadów. Takie warunki wydatnie wpływają na wzrost zagrożenia pożarowego. Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominamy, iż w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. Każdy pożar to określone straty, od tych niepoliczalnych w środowisku przyrodniczym, po te wymierne finansowo.

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie apelują, aby w przypadku zauważenia pożaru dzwonić pod numer 998 lub 112.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza