Jak nie mówić o LGBT? Kontrowersyjne słowa i zalecenia Rady Języka Polskiego

Rada Języka Polskiego wydała kolejne zalecenia w sprawie słownictwa w życiu społecznym Polaków. Tym razem dotyczą środowisk które od lat budzą podział chodzili o LGBT.

Skrót LGBT oznacza odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Ma na celu podkreślenie różnorodności cechującej będące w mniejszości grupy społeczne, tworzone w oparciu o tożsamość seksualną lub płciową.

Według językoznawców słowa homoseksualista, homoseksualizm, mniejszości seksualne homoseksualność lub tożsamości grupowa osób LGBT nie należy używać, ponieważ budzi to w opinii  publicznej negatywne skojarzenia związane z chorobą lub zaburzeniem. Tak wynika z publikacji "Poradnik: jak mówić i pisać o grupach mniejszościowych", powstałej z inicjatywy agencji FleishmanHillard. Patronatem honorowym objął ją rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, a merytorycznym – Rada Języka Polskiego.

- Być może nie każdy jej członek podpisałby się pod każdym zdaniem. Jednak nadanie patronatu merytorycznego jakiemuś przedsięwzięciu oznacza, że uważamy je za ważne – powiedziała dla  Rzeczpospolitej  przewodnicząca Rady Języka Polskiego prof. Katarzyna Kłosińska.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza