Przewidywane koszty budowy małego domu do 120 m2 – szacunki i wyliczenia na 2021


Budowa domu wiąże się z nieuniknionymi wydatkami, które trzeba dokładnie przeanalizować. Możliwy jest na przykład wybór projektu, który ogranicza początkowe koszty, lub zainwestowanie nieco więcej, by w przyszłości eksploatacja budynku była bardziej oszczędna.

Co wpływa na koszty budowy domu?

Koszt budowy domu dyktuje wiele różnych czynników, które trzeba mieć na uwadze. Spory wpływ ma tutaj oczywiście planowana powierzchnia, jednak niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z mniejszym, czy też większym budynkiem, warto już na etapie wyboru projektu podjąć decyzje pozwalające na zmniejszenie wydatków.

W przypadku budynków o zbliżonej powierzchni znaczącą różnicę stanowi kondygnacja, rodzaj zadaszenia czy powierzchnia zabudowy. Istotnym aspektem jest także metoda wykonawcza. Całokształt wydatków znacząco się różni w zależności od aktualnego stanu budowy – poszczególne etapy są ściśle określone, co pomaga lepiej rozplanować całą inwestycję.

Na koszty składa się także szereg innych decyzji podjętych w trakcie budowy. Wykorzystane materiały mają spore znaczenie dla opłat związanych z późniejszą eksploatacją, podobnie jak zastosowane rozwiązania. Aktualnie podstawą jest energooszczędność, która wpływa również na przepisy określające wymagania wobec nowo powstających budynków. Postawienie na metody, które kładą nacisk na ochronę środowiska – takie jak panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła – może zwiększyć początkowe wydatki, jednak w większości przypadków taka inwestycja zwróci się po kilku latach.Dom parterowy czy piętrowy?

Podstawowy podział domów rozróżnia propozycje z samym parterem oraz projekty, które zakładają większą liczbę pięter. Jedno i drugie podejście ma swoje wady oraz zalety. W przypadku domów parterowych cena jest zazwyczaj niższa, jednak należy liczyć się z nieco innymi możliwościami względem zagospodarowania przestrzeni. Aktualnie jednak przygotowanie budynku tego rodzaju bez rezygnowania z użyteczności jest jak najbardziej możliwe.

Szacunkowe koszty budowy domu o powierzchni do 120 m2 wynoszą od 180 do 240 tysięcy złotych. Na dokładną wartość wpływają wyżej wymienione czynniki, a także kilka innych kwestii. Warto mieć na uwadze, że niższe koszty budowy mogą odbić się na późniejszej eksploatacji, a inwestycja w dopracowanie detali może zagwarantować późniejsze oszczędności.Etapy budowy

Przeglądając dostępne projekty, możemy spotkać się z różnymi wycenami dotyczącymi poszczególnych etapów budowy. Aby odpowiednio przeanalizować różne opcje, warto dowiedzieć się, co znaczą te terminy.
 
Stan surowy otwarty

To początkowy etap – stawianie fundamentów, ścian, stropów, schodów czy dachu oraz izolacji. Są to zatem przede wszystkim roboty ziemne stanowiące podstawę budynku.
 
Stan surowy zamknięty

Etap budowy następujący po powstaniu stanu surowego otwartego to stan surowy zamknięty, w którego skład wchodzi instalacja okien oraz drzwi. Można określić to jako dopracowanie stanu otwartego przed przejściem do przygotowania samego wnętrza.
 
Stan z wykończeniem, czyli stan „pod klucz”

To ostatni etap – po jego wykonaniu możliwe jest już wprowadzenie się do domu. Składają się na niego kwestie takie jak malowanie ścian, wyposażenie łazienki, układanie podłóg i kafelków, przygotowanie instalacji elektrycznej, instalacja stolarki drzwiowej i parapetów, a także instalacja urządzeń grzewczych. W efekcie pozostaje jedynie umeblowanie pomieszczeń. Niekiedy rozróżnia się dodatkowo stan deweloperski – dokładne znaczenie tych dwóch etapów może być jednak różne w zależności od konkretnego wykonawcy.
 
Metoda budowy też ma duże znaczenie

Decydując się na inwestycję w dom, musimy wybrać także metodę budowy. Najtańszą opcją jest metoda gospodarcza, polegająca na samodzielnym wykonaniu części prac przez inwestora – około 40%. W ten sposób można zaoszczędzić około 30% kosztów, jednak wymaga ona znacznie większego udziału fizycznego w budowie oraz poświęcenia sporo czasu. Wydatki na robociznę w budowie metodą gospodarczą to około 18%, materiały – 76%, a sprzęt – 6%. Nieco droższą opcją, aczkolwiek znacznie wygodniejszą, jest decyzja o budowie metodą zleconą. Można ją także zoptymalizować o koszty minimalne – takie podejście zakłada, że całość prac wykonywana jest przez firmę przy minimalnych stawkach robocizny. Udział poszczególnych detali w skład całej budowy wynosi: robocizna – ok. 20%, materiały – ok. 73%, sprzęt – ok. 5% W przypadku systemu zleconego z kosztami średnimi wartości wynoszą z kolei odpowiednio mniej więcej 32%, 63% i 5%.Dopasuj potrzeby względem możliwości

Decyzja pozostaje w rękach inwestora. W zależności od możliwości realnego zaangażowania w budowę można dopasować rodzaj oraz metodę pod siebie. Każda z nich ma zalety, jak i wady, które należy ocenić indywidualnie. Dobry projekt i wykonanie przez specjalistów znacząco podnosi jakość budowy, jednak samodzielnie wykonane prace nie muszą oznaczać porażki. W pierwszej kolejności warto wybrać odpowiedni plan. Niezależnie od tego, czy chodzi o większą inwestycję, czy też projekty małych domów – domoweklimaty.pl to pracownia, w której z pewnością znajdziesz propozycje zgodne ze swoimi potrzebami.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza