Światowy dzień wody


22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Ma on zwrócić naszą uwagę na rzecz oczywistą – że o wodę musimy dbać, a od jej stanu zależy jakość naszego życia na Ziemi.

Woda jest niezbędna do życia, wchodzi w skład wszystkich organizmów żywych. Prawidłowe nawodnienie organizmu jest bardzo ważne dla zachowania sprawności narządów i układów oraz dla dobrego samopoczucia. Ciało ludzkie jest w stanie wyprodukować w procesach metabolicznych niewielką ilość wody – około 300 ml, pozostałą część niezbędną do prawidłowego zachodzenia procesów życiowych musimy nieustannie uzupełniać.

- Dzienna ilość wody, jaką dorosły człowiek powinien dostarczać swojemu organizmowi, jest zmienna i waha się od 25 do 35 ml na kilogram masy ciała. W zależności od indywidualnych zmiennych i środowiska, w jakim dana osoba funkcjonujedokładna podaż może być inna – mówi Natalia Podlaszczak – Malak, dietetyk sportowy ze Szczecina wspierająca akcję społeczną „Zdrowa woda”.

Picie wody w dobie pandemii

W czasie koronawirusa powinniśmy dostarczać do organizmu płyny ze względu na korzystny wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu.

Woda z cytryną wykazuje wiele cennych właściwości zdrowotnych. Wystarczy powiedzieć, że sok z cytryny jest źródłem wielu niezbędnych witamin i innych mikroelementów, warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Woda jest natomiast niezbędna do życia.

Efekty picia wody z cytryną są nieocenione. Ten prosty w przygotowaniu napój skutecznie wspomaga koncentrację i poprawia pamięć. Dodatkowo, wywiera niezwykle korzystny wpływ na kondycję włosów, paznokci i skóry i zwiększa tolerancję ciała na intensywny wysiłek. Wszystko to dzięki skutecznemu nawadnianiu, które wspomaga gospodarkę elektrolitową organizmu. W ten sposób oszczędzamy dużo pieniędzy na kupowaniu suplementów diety oraz minimalizujemy produkcję plastikowych odpadów.

Warto pić też wodę z cytryną i miodem. Na Pomorzu Zachodnim mamy bardzo dobre warunki dla produkcji miodu. Świadczą o tym nagrody uzyskiwane przez producenta miodu pitnego Pasieka Dziki Miód, który zdobywa pierwsze miejsca w międzynarodowych konkursach.

Woda z kranu jest bezpieczna

Na terenie Pomorza Zachodniego wodę do blisko 30 gmin każdego dnia dostarczają Wodociągi Zachodniopomorskiego w Goleniowa. – Każdego dnia nasi pracownicy dbają o jakość wody, sprawdzają stan ujęć i hydrantów by minimalizować ryzyko awarii. Rozpoczęliśmy akcję „Zdrowa Woda”, której celem jest zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej i picia wody z kranu – mówi Łukasz Szeląg, rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich.

Polska musi działać na rzecz spowalniania spływu wody. Należy wprowadzać nowe rozwiązania techniczne. Musimy zadbać o infrastrukturę zieloną. Takie tereny zatrzymują wodę i powodują tym samym, że woda szybciej wsiąka w glebę – przyczynia się to do poprawy stanu wód gruntowych. Ważna jest też infrastruktura błękitna, czyli zbiorniki wodne. Takie działania prowadzi między innymi Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie. O tym jak leśnicy dbają o wodę można dowiedzieć się w ośrodkach edukacji prowadzonych przez nadleśnictwa. Nasz region ma największą lesistość w Polsce.

Młodzi dbają o środowisko

- Na dbałość o środowisko w tym między innymi o wodę wyczulona jest młodzież. To oni zastępują jednorazowe butelki bidonami i biorą wodę z kranu do picia. Myślę, że zaczniemy jeszcze bardziej dbać o wodę poprzez naliczanie opłat śmieciowych za jej zużycie – mówi Arkadiusz Mazepa, radny Powiatu Myśliborskiego.

Wodę można oszczędzać na wiele sposobów: do podlewania ogródka wykorzystajmy wodę deszczową, używajmy zamiast kąpiel w wannie wybierzmy prysznic. Nie traktujmy wc jak śmietnika. Do muszli nie powinno trafiać wszystko, czego chcemy się pozbyć. - Pomyślmy, ile wody marnujemy, wyrzucając do wc chusteczki higieniczne albo resztki jedzenia. Zbędne spłukiwanie wody słono nas kosztuje, a te wszystkie rzeczy mogą przecież trafić do śmietnika – mówi Sebastian Mamzer z dziwnowskich wodociągów.

Innowacje w branży wodociągowej

Firmy komunalne nie tylko dbają o jakość wody. Podejmują działania na rzecz tańszej jej produkcji i ochrony środowiska przez zmniejszenie kosztów prądu, paliwa do samochodów czy ryzyka awarii. - Pierwszy etap polega na przeglądzie systemów używanych w firmie, drugi to efekt pierwszego, czyli prace projektowe. Zdarza się, że zanim powstanie pomysł, trzeba powtórzyć rozpoznanie w przedsiębiorstwie – to trzeci etap. Czwartym krokiem jest zainstalowanie niezbędnych czujników, sterowników i konfiguracja systemu, a także wsparcie początkowe związane z przeszkoleniem ludzi oraz rozwijaniem programu o kolejne segmenty. Oprogramowanie można zintegrować z innymi systemami użytkowanymi przez przedsiębiorstwa – wyjaśnia Mikołaj Kołodzejczak, ekspert do spraw innowacji fundacji Altum.

Dostarczanie wody i odbiór ścieków to temat badań naukowców. Politechnika Koszalińska ciągle prowadzi badania nad ekonomiką przydomowych oczyszczalni ścieków, jakością wody na ujęciach, czy nowoczesnymi zasobnikami na ciepłą wodę i oczyszczaniem ścieków. - W trakcie pierwszej fali Politechnika Koszalińska współpracowała z Wodociągami Zachodniopomorskimi i firmami z Powiatu Goleniowskiego w produkcji przyłbic dla szpitali, urzędów i szkół – mówi Damian Simiński z Wodociągów Zachodniopomorskich w Goleniowie.

„Moja Woda” to program przygotowany na rzecz łagodzenia skutków suszy przez budowę przy domu instalacji zatrzymujących deszczówkę, finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program „Moja Woda” będzie realizowany w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r.

W Światowy Dzień Wody, 22 marca 2021 r., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia drugą odsłonę programu „Moja Woda”. Wnioski o dotacje do 5 tysięcy złotych na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe można składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Pomorze Zachodnie ekologiczna kraina jezior

- Na terenie Pomorza Zachodniego jest ponad 3500 jezior, to więcej niż na znanej Warmii i Mazurach. Większość z nich jest na terenie Powiatu Gryfińskiego. Samorządowcy dbają o środowisko dla przyszłych pokoleń w ramach kompetencji, które posiadają. Symbolem Powiatu Gryfińskiego jest bocian, co oznacza, że dbanie o naturalne środowisko jest dla nas ważne i tu można zobaczyć wiele naturalnych miejsc w czasie rodzinnych podróży – przekonuje Ewa Dudar, wicestarosta gryfińska.

Warto dodać, że Województwo Zachodniopomorskie zostało docenione za działania na rzecz środowiska. Nagrodę odebrał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz (prywatnie pasjonat żeglarstwa).

Na zdjęciu: Mai pije wodę każdego dnia. To bardzo ważne w rozwoju dzieci.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza