Minął rok od pierwszego przypadku koronawiursa w Polsce i wprowadzenia obostrzeń

Dokładnie 4 marca 2020 roku odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawiursem w Polsce. Tzw. pacjent zero przyjechał z Niemiec i był hospitalizowany w Zielonej Górze. W następnych dniach rząd zaczął wprowadzać pierwsze obostrzenia.  

Pacjent "zero" wyzdrowiał po dwóch tygodniach. Na czele ministerstwa zdrowia stał wtedy Łukasz Szumowski (na zdjęciu). Przypominamy, jak wyglądały pierwsze tygodnie epidemii w  kraju i jak zmieniło się nasze życie społeczne i gospodarcze. 

Według oficjalnej wersji WHO pod koniec roku 2019 do mediów trafiły informacje o  o nowym wirusie. Został on wykryty wśród pracowników targu z owocami morza i żywymi zwierzętami w Wuhan. Z czasem przypadki zakażeń pojawiły się poza Chinami, m.in. w Korei Południowej, Tajlandii, Japonii i Włoszech. 

8 marca 2020 roku w Polsce weszła w życie ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawiursem. Polskie Linie Lotnicze LOT zawieszają wszystkie rejsy do Włoch do 12 marca. Do 25 kwietnia zawieszone są loty do Chin. Wizzair zawiesił do 3 kwietnia połączenia lotnicze z Warszawy, Gdańska i Katowic do Bergamo.

Kilka dni później, 10 marca ogłoszono  pierwsze  obostrzenia - odwołano  między innymi  imprezy masowe, zamknięto szkoły, zakazano wstępów do terenów leśnych ograniczono liczbę miejsc w w kościołach. Rozpoczęto akcję "zostań w domu". Wprowadzono kontrole na granicach. 

Pojawiły się plotki i nieprawdziwe informację o zamykaniu dużych miast przez wojsko i służby sanitarne. Ludzie masowo wykupowali produkty w sklepach, na półkach brakowało najczęściej makaronu, konserw, produktów długoterminowych i... papieru toaletowego. Ciężko było kupić środki ochrony osobistej, momentalnie podskoczyły ceny maseczek, rękawic lateksowych i płynów odkażających. 

Co się zmieniło po roku? Wciąż duża cześć gospodarki jest zamknięta. Restaurację musza serwować jedzenie na wynos, zamknięte są kluby, dyskoteki i puby. Nie można organizować imprez masowych a nawet wesel i wydarzeń okolicznościowych. Kilka dni temu rząd zapowiedział, że zmagamy się z trzecią falą wirusa Sars-CoV-2...

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza